depresja

Jak walczyć z depresją?

Depresja nie bez powodu bywa nazywana chorobą duszy. Pomimo że często daje różnorodne objawy somatyczne, jej początek zwykle bywa bardzo niepozorny, a chory odczuwa po prostu narastający smutek, przygnębienie oraz apatię. Sygnały alarmowe są często ignorowane przez otoczenie, a osoba zmagająca się z tą podstępną chorobą sama zaczyna powątpiewać w to, czy rzeczywiście jest to czas na poproszenie o pomoc, czy może wszystkie jej problemy związane są z lenistwem lub niskim poczuciem własnej wartości. Na szczęście, podobnie jak większość zaburzeń psychicznych, jest chorobą uleczalną, co nie znaczy, że zmaganie się z nią jest łatwe i mało uciążliwe. Depresja - jak z nią walczyć?

Szukanie pomocy

Depresja jest chorobą uleczalną, ale tylko pod warunkiem, że osoba, która na nią cierpi jest gotowa podjąć odpowiednio ukierunkowane leczenie. Bardzo często zdarza się, że chorzy zamykają się w sobie, ograniczają kontakty towarzyskie i odsuwają zarówno od przyjaciół jak i rodziny, którzy stopniowo tracą i tak ograniczone możliwości niesienia pomocy, a osoba z depresją staje się coraz bardziej wyalienowana i samotna. Pierwszym krokiem, który należy podjąć w walce z depresją jest pozwolenie innym, w tym wykwalifikowanym specjalistom, na odpowiednią opiekę oraz pomoc. Chory musi zdawać sobie sprawę, że depresja jest zaburzeniem psychicznym, które w medycynie traktowane jest na równi z innymi chorobami; podobnie jak osoby walczące z nowotworami zasięgają porad lekarzy, tak i chorzy, których psychika szwankuje mogą, a nawet powinni zdecydować się na wizytę u psychologa lub psychiatry. Należy pamiętać, że depresja nie równa się lenistwu, wahaniom nastroju czy złemu humorowi, a jest chorobą związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem pewnych przekaźników w mózgu. Z tego względu dobre rady czy pocieszanie nie okażą się wystarczające, a pomocne będzie jedynie leczenie depresji w Warszawie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Akceptacja diagnozy

Aby móc zacząć się zastanawiać, jak wyleczyć depresję, konieczne jest postawienie trafnej diagnozy, a następnie jej zaakceptowanie przez chorego. Przede wszystkim, nie należy się obawiać, zwrócić po pomoc, gdy jednak ta zostanie udzielona i chory usłyszy z ust psychologa lub psychiatry, że to właśnie depresja jest przyczyną jego problemów, nie wolno liczyć na to, że choroba minie samoistnie lub że wystarczy zacząć myśleć pozytywnie. Osoby zmagające się z zaburzeniami natury psychicznej często czuję się gorsze, wstydzą się swojej choroby oraz podlegają stygmatyzacji społecznej. Ci, którzy zastanawiają się jak walczyć z depresją powinni przede wszystkim zdać sobie sprawę z faktu, że nie istnieje podział na choroby gorsze lub lepsze, a żadne schorzenie nie definiuje człowieka ani nie powinno negatywnie oddziaływać na jego poczucie wartości. Akceptacja diagnozy pozwala nie tylko pogodzić się z chorobą, ale też podjąć z nią aktywną walkę i namawiać innych do uczynienia tego samego.

Cierpliwość

Chorzy, którzy poszukują informacji jak walczyć z depresją, bardzo często chcą widzieć efekty leczenia farmakologicznego oraz terapii od razu. Niestety, nie jest to możliwe i z tego powodu wszyscy, którzy zmagają się z tą podstępną chorobą powinni przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i zdać sobie sprawę z tego, że mimo iż na początku terapii ich stan może ulegać nagłemu polepszeniu, nie należy przerywać leczenia do czasu, aż zostanie to wyraźnie zalecone przez lekarza lub terapeutę. Sam dobór odpowiednich leków, które byłyby skuteczne i jednocześnie wywoływały stosunkowo niedużo uciążliwych skutków ubocznych może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Długość trwania tego procesu nie świadczy bynajmniej o niekompetencji lekarza prowadzącego czy bardzo negatywnym wpływie lekarstw na organizm, należy bowiem pamiętać, że każde ciało i mózg reaguje w inny sposób na odpowiednie substancje chemiczne. Chorzy na depresję nie powinni poddawać się, jeśli leczenie nie przynosi efektów natychmiast lub jeśli trwa już dłuższy czas, a mimo to poprawa jest jedynie nieznaczna - kluczem do zwalczenia tego zaburzenia jest cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do poprawy.