stare meble

Jak okleić stare meble? Praktyczne porady

Oklejanie starych mebli staje się coraz popularniejsze. Jednak zadanie to wydaje się dość skomplikowane oraz zabiera sporo czasu. W związku z tym wiele osób rezygnuje z tego pomysłu. Czy rzeczywiście oklejanie starych mebli jest pracochłonne i problematyczne?

Dlaczego warto okleić stare meble?

Obecnie meble kupowane w sklepach są kiepskiej jakości. Nie ma co ukrywać. Dlatego większość konsumentów decyduje się na budżetowe rozwiązania. Płyta meblowa, tanie zawiasy. To wszystko sprawia, że meble szybko nadają się do wymiany.

Kiedyś wybór mebli był znacznie mniejszy. W większości domów stały identyczne meblościanki czy kredensy, jednak mimo wszystko miały one pewne zalety. Były bardzo pojemne i kompaktowe, a przede wszystkim ich jakość była na wysokim poziomie. Dlatego często korzystniejszym rozwiązaniem jest oklejenie starych mebli niż inwestycja w nowe. Oczywiście dotyczy to przypadków, gdy posiadany egzemplarz nie wymaga napraw, a jedynie wizualnych poprawek.

Dlaczego jeszcze warto okleić stare meble?

  • Własnoręcznie oklejenie starych mebli jest dużo tańsze niż zakup modeli nawet z najniższej półki cenowej.
  • Wybór folii okleinowych jest zdecydowanie większy niż wybór modeli mebli.
  • Oklejając meble można wykazać się inwencją twórczą i stworzyć coś niepowtarzalnego.
  • Do oklejania mebli można przystępować wielokrotnie, często zmieniając przy tym wystrój domu.
  • Oklejanie mebli nie wymaga ich wynoszenia i transportu.

Czym okleić stare meble?

Renowacji starych mebli można dokonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest malowanie. Do tego zadania są jednak potrzebne pewne umiejętności. Niepoprawnie nakładana farba stworzy zacieki i nie pokryje idealnie powierzchni.

W domowych warunkach lepiej zdecydować się na oklejenie starych mebli. Do tego zadania warto wykorzystać folię okleinową. Wybór wzorów i kolorów jest naprawdę szeroki. W przeciwieństwie do tapety, ten materiał zazwyczaj nie wymaga dodatkowego zastosowania kleju. Jest samoprzylepny, dzięki czemu jego montaż przebiega dużo prościej. Folia okleinowa jest również bardzo wytrzymała i trudniej ją rozedrzeć. Wiele modeli posiada także właściwości wodoodporne - można nimi zatem okleić nawet meble kuchenne lub łazienkowe.

Jak okleić stare meble?

Przystępując do oklejania mebli, najlepiej je najpierw rozkręcić. Ułatwi to dotarcie do boków drzwi i okolic uchwytów. Następnie należy przygotować powierzchnię. Aby okleina dobrze przywarła, powierzchnia powinna zostać odtłuszczona - można to zrobić specjalnym preparatem.

Zanim jednak wybrany wzór zostanie naniesiony na mebel, dobrze jest go przymierzyć. Dzieląc okleinę meblową, trzeba uwzględnić margines błędu. Gotowe partie nanosi się początkowo na mniej widoczne elementy. Frontowe części powinny być oklejane na samym końcu, gdy nabierzesz już większej pewności w ruchach. Sam proces nakładania folii okleinowej nie jest trudny, ale wymaga pełnego zaangażowania.

Jak przenieść wybrany wzór na mebel?

  • Odklej początek folii i przyłóż go do mebla.
  • Przesuwając się od góry w dół, dociskaj kolejne partie okleiny.
  • Całość rozprostuj za pomocą linijki bądź szpatułki.
  • Nigdy nie ciągnij za folię i nie dociskaj, kiedy nie jest dobrze przyłożona do mebla.

Jaką folię okleinową wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór foli okleinowej opiera się wyłącznie na decyzji dotyczącej koloru czy wzoru. Rzeczywiście, jest to bardzo ważna kwestia. Jednak to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę.

Kupując folię okleinową, warto sprawdzić, czy jej struktura jest gładka, czy karbowana. Często nie widać tego na pierwszy rzut oka. Dlatego lepiej jej po prostu dotknąć. Ważną kwestię stanowi również to, czy folia jest sztywna. Jeżeli tak, prawdopodobnie trudniej będzie ją położyć. Elastyczne egzemplarze łatwo się rozciągają, a ich wykorzystanie nie wiąże się z ryzykiem przypadkowego rozerwania.

Przy zakupie koniecznie upewnij się, czy folia wymaga dodatkowego kleju. Obecnie większość z nich jest samoprzylepnych, może się jednak zdarzyć, że w sklepie znajdzie się jeszcze materiał wymagający zastosowania kleju.