dolina

Dolina Aosta - dlaczego warto odwiedzić?

U stóp najwyższych gór Europy leży wyjątkowy, choć najmniejszy region Włoch - Dolina Aosty. Ta zapierająca dech w piersiach, alpejska kraina jest prawdziwą gratką dla miłośników zimowego szaleństwa na nartach oraz alpinistów chcących zdobywać szczyty Mont Blanc czy Matterhornu. Turyści przybywają do Aosty także latem - w poszukiwaniu pięknych krajobrazów.

Kulturowy tygiel w sercu Alp

Wiele można powiedzieć o Italii - z pewnością jednak nie to, że jest krajem jednolitym kulturowo. Barwny, różnorodny charakter włoskiej kultury odczuć da się chyba najlepiej właśnie w Dolinie Aosty. Ten położony na styku Włoch, Francji i Szwajcarii region stanowi mieszankę zwyczajów oraz języków tych trzech krajów. O tym, że rzeczywiście jesteś w Italii, przypomni włoskojęzyczna prasa i telewizja - bo niekoniecznie mieszkańcy Aosty. Z ich ust możesz częściej usłyszeć dialekt sabaudzki, mieszający francuski z włoskim, niż język urzędowy. Również architektura urokliwych miasteczek Doliny potrafi zaskoczyć - bardziej przypomina tę niemiecką lub szwajcarską niż włoską. Nic dziwnego, Aostę i jej okolicę od setek lat zamieszkują potomkowie germańskich osadników.

W sercu Doliny leży Aosta - stolica regionu i miejsce, w którym do dziś słychać echa starożytności. Miasto nazywane jest "Małym Rzymem", ponieważ z czasów rzymskiego imperium zachowały się liczne zabytki, będące dla miłośników historii fantastyczną atrakcją i okazją do odkrywania piękna tego obszaru.

Kraina pieszych wędrówek

Dolinę Aosty nazywa się czasem "Zieloną Doliną". Każdy, kto przyjedzie tutaj latem (bądź późną wiosną), szybko przekona się, że nie bez przyczyny. Szlaki wzdłuż przecinającej te tereny rzeki Dora Baltea prowadzą przez rozległe łąki i pastwiska, otoczone masywnymi szczytami, których widoku nie sposób zapomnieć. Wyjątkową atrakcją dla kochających piękno natury jest park narodowy Gran Paradiso - latem malowany zielenią, zimą zaś - bielą i błękitem.

Najmniejszy region Włoch jest krainą zamków i fortów, których odkrywanie stanowi świetny pomysł na piesze wędrówki. Najbardziej znana fortyfikacja, dostępna dla zwiedzających to majestatyczna Forte di Bard; obecnie przekształcona w muzeum. Chociaż z wielu dawnych fortec zostały jedynie ruiny (często bardzo dobrze zachowane), jak np. w przypadku zamku w Saint Denis, także i one stanowią okazję do krótkiej, trekkingowej wycieczki - zwłaszcza że na końcu oprócz samych budowli czekają na zwiedzających przepiękne widoki na dolinę.

Raj dla amatorów nart - Aosta

Wybierając się do Aosty na narty, można mieć naprawdę duże oczekiwania - przecież jest się u stóp samego Dachu Europy, czyli masywu Mont Blanc. I te oczekiwania z pewnością zostaną spełnione! Narciarze w Dolinie Aosty mają do wyboru kilka pięknych tras oraz doskonale wyposażonych ośrodków.

Największym najpopularniejszym jest Cervinia położona w cieniu groźnego Matterhornu. To najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie - dlatego sezon na narty trwa tu aż do wczesnej wiosny. W Cervinii czeka aż 350 km tras narciarskich różnej trudności.

Innym znanym ośrodkiem jest kurort Courmayeur u stóp Mont Blanc. Chociaż ma mniejsze rozmiary (ok. 100 km tras narciarskich) oferuje świetnie przygotowane trasy i przepiękne widoki. To tam znajduje się jedna z największych atrakcji regionu - kolejka Skyway pozwalająca znaleźć się w sercu alpejskiego krajobrazu oraz skosztować zapierających dech w piersi widoków.

Najmniej tłoczną stacją dla miłośników nart w Aoście jest Monte Rosa. Znajdą tu coś dla siebie wszyscy narciarze - ok. 180 km tras na terenie trzech dolin gwarantuje niezapomnianą alpejską przygodę.