zęby

Aparat samoligaturujący - co to jest i jak działa?

Piękny, zadbany uśmiech przez dużą część społeczeństwa jest uznawany za najważniejszą wizytówkę człowieka. Wiele osób uważa, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na uśmiech jest kolor uzębienia, niemniej jednak specjaliści, czyli stomatolodzy powtarzają, że największe znaczenie ma zdrowie zębów. Utrzymanie zdrowych zębów jest zależne od regularnego przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych, czyli ich mycia i nitkowania, a także właściwego ułożenia w jamie ustnej. Stłoczenia zębów lub posiadanie wady zgryzu nie tylko negatywnie wpływa na wygląd uśmiechu, ale w dużej mierze przyczynia się do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Jedynym sposobem na walkę z nieprawidłowo ułożonymi zębami jest skorzystanie z pomocy lekarza - ortodonty. Ortodonta podczas leczenia wykorzystuje aparat ortodontyczny, który umieszczony na zębach prowadzi do ich przesuwania i prostowania. Nowoczesnym rodzajem aparatu ortodontycznego jest aparat samoligaturujący. Co warto o nim wiedzieć? Jak działa aparat samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący - co to znaczy?

Wady zgryzu są problemem, z którym zmaga się bardzo duża część społeczeństwa. Nieprawidłowo ułożone zęby są nie tylko problemem wizualnym i estetycznym, ale również prowadzą do obniżenia jakości życia. Posiadanie wady zgryzu jest bardzo często powiązane z rozwojem wad wymowy, a także zaburzeniami żucia, co bardzo często prowadzi do dyskomfortu. Dodatkowo nieprawidłowo ułożone zęby są przyczyną kłopotów z oddychaniem, a także pojawieniem się bezdechów sennych. Posiadanie nieprawidłowo ułożonych zębów jest bardzo kłopotliwe, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć leczenie ortodontyczne.

Co to jest aparat samoligaturujący? To innowacyjne rozwiązanie ortodontyczne, które pozwala w krótkim czasie zniwelować posiadaną wadę zgryzu, co przekłada się na poprawę wyglądu uśmiechu i jakości życia. Aparaty samoligaturujące to rodzaj aparatu stałego, który należy do grupy cienkołukowych. Jego budowa wyróżnia się obecnością zamków, które za pomocą niewielkich klapek solidnie przytrzymują łuk. Jego budowa pozbawiona jest ligatur gumowych, co przekłada się na eliminację siły tarcia, która fizjologicznie pojawia się między gumką a ligaturą.

Jak działa aparat ortodontyczny samoligaturujący? - zalety noszenia tego rodzaju aparatu

Działanie aparatu samoligaturującego polega na zastosowaniu zamków pozbawionych gumowych ligatur. Łuk aparatu trzyma się na zębach, dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki, co przekłada się na obniżenie tarcia podczas przesuwania zębów. To najbardziej fizjologiczna forma regulowania zębów w łuku zębowym, która przynosi wiele zalet i korzyści dla pacjentów.

Najważniejszymi zaletami wynikającymi z noszenia aparatu samoligaturującego są:

  • odczuwalna redukcja tarcia, które naturalnie pojawia się podczas przesuwania zębów w trakcie trwania leczenia ortodontycznego,
  • znaczne zwiększenie efektywności prowadzonego leczenia ortodontycznego, co prowadzi do skrócenia czasu leczenia i noszenia aparatu ortodontycznego,
  • zwiększenie wygody pacjenta podczas leczenia, dzięki poprawie wymiany łuków w trakcie wizyt kontrolnych,
  • zwiększenie komfortu higieny jamy ustnej, dzięki braku gum ligaturowych na zamkach,
  • zwiększenie komfortu pacjenta podczas leczenia, dzięki zmniejszeniu siły tarcia i ograniczenia bólu w trakcie rozlokowywania i przemieszczania zębów,
  • ograniczenie ilości wizyt kontrolnych, dzięki innowacyjnemu zamocowania łuków zębowych, co pozwala ograniczyć koszty leczenia ortodontycznego.

Leczenie wad zgryzu jest bardzo ważne. Prawidłowo ułożone zęby nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, ale dodatkowo pozwalają na przeprowadzanie właściwych zabiegów higienizacyjnych, czyli szczotkowania ich oraz nitkowania. Aparaty samoligaturujące są jedną z najnowszych, zaawansowanych technologicznie metod leczenia wad zgryzu. Założenie tego typu aparatu przynosi wiele korzyści pacjentom, do których należy przede wszystkim ograniczenie bólu w trakcie przesuwania zębów, a także skrócenie czasu leczenia.