Pedicure krok po kroku - poradnik

O pielęgnacji stóp warto pamiętać przez cały rok, by w cieplejsze miesiące móc swobodnie chodzić w odkrytym obuwiu. Pedicure warto wykonywać w domu, dbając o odpowiednie nawilżenie skóry oraz kondycję paznokci. Regularna pielęgnacja powinna składać się z określonych etapów, a do jej przeprowadzenia konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Zobacz, jak przygotować zestaw do domowego pedicure i zadbać o swoje stopy.

Frezarka, lakiery i liquid do paznokci, czyli co będzie potrzebne do pedicure?

Finalny zestaw do pedicure będzie zależeć od wybranej techniki pielęgnacji paznokci. Można jednak wyróżnić akcesoria, które będą niezbędne do dbania o stopy w domu. Pod ręką warto mieć:

  • mydło i sól do kąpieli - należy je dodać do wody, w której wymoczone zostaną stopy,
  • oliwka do zmiękczania skórek i peeling - kosmetyki pomogą w usunięciu zrogowaciałego naskórka oraz zbędnych skórek,
  • cążki do skórek, tarka do ścierania naskórka, patyczek do odsuwania skórek - narzędzia przydadzą się do pracy nad stopami po ich namoczeniu,
  • pilnik do paznokci, bloczki polerskie i frezarka - przydadzą się do ściągania lakieru hybrydowego lub akrylu z paznokci, nadawania im kształtu i polerowania powierzchni,
  • baza, lakier, utwardzacz i liquid do paznokci - w zależności od wybranej techniki pielęgnacji paznokci należy przygotować akcesoria pozwalające wykonać pedicure hybrydowy, bądź akrylowy,
  • ręcznik kąpielowy i separator - ręcznik pozwoli osuszyć mokre stopy, separator przyda się natomiast podczas pracy nad paznokciami.

Nie tylko zadbane paznokcie

Pierwszym etapem wykonania pedicure powinno być usunięcie starego lakieru z paznokci. W przypadku zwykłego lakieru sprawdzi się zmywacz do paznokci, z kolei frezarka do pedicure Champion White H200 pomoże w usunięciu lakieru hybrydowego czy pedicure akrylowego. Następnie przejść można do przycięcia oraz piłowania paznokci. Podczas tego etapu należy pamiętać, by paznokcie piłować na prosto. W ten sposób uniknie się ich wrastania.

Po wstępnym oczyszczeniu, przejść można do namoczenia stóp, które ułatwi usuwanie zrogowaciałego naskórka z pięt. W tym celu należy przygotować miskę z letnią wodą, mydłem i solą kąpielową - do tak przygotowanej kąpieli trzeba włożyć stopy i moczyć je przez kilkanaście minut. Po tym czasie przejść można do wygładzania skóry. Wyjęte z kąpieli stopy należy opłukać i wysuszyć ręcznikiem. Przy użyciu tarki do ścierania naskórka należy wygładzić wybrane miejsca, dobierając grubość tarki do stopnia zrogowacenia. Proces należy zakończyć poprzez wykonanie peelingu, który jeszcze lepiej podkreśli efekt gładkości. Po jego wykonaniu stopy należy umyć i wysuszyć.

Wykonanie pedicure krok po kroku

Kolejny etap domowego pedicure to praca nad paznokciami. Należy zacząć od wycięcia skórek - przed użyciem cążek warto zmiękczyć skórki za pomocą oliwki i odsunąć przy użyciu patyczka, a nadmiar delikatnie wyciąć. Palce należy umieścić w separatorze, co zapobiegnie przyleganiu do siebie świeżo pomalowanych paznokci. W przypadku standardowego lakieru paznokcie trzeba odtłuścić i pomalować wybranym kolorem. Nie będzie konieczne jego utwardzanie. Pedicure można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

W przypadku pedicure hybrydowego w pierwszej kolejności trzeba dokładnie odtłuścić płytkę paznokci i pomalować bazą, po czym umieścić stopę w lampie do utwardzenia. Na tak przygotowanej warstwie umieszczony zostanie lakier, także utwardzany w świetle UV. Całość należy zabezpieczyć topem i ponownie utwardzić. Na koniec warto posmarować stopy nawilżającym kremem i odczekać do jego wchłonięcia.

Pedicure warto wykonywać regularnie, także poza cieplejszymi miesiącami roku. Odpowiednio nawilżone i zadbane stopy będą prezentowały się pięknie bez względu na okazję, a ich pielęgnacja będzie prosta. Pedicure można wykonywać w domu, a do jego przeprowadzenia nie trzeba gromadzić wielu akcesoriów. Wystarczą pilniki, frezarka, lakiery i olejki, by odpowiednio zatroszczyć się o swoje stopy. Sam proces pielęgnacji nie jest skomplikowany, dlatego można go wykonywać samodzielnie.