Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów umożliwiających tworzenie animacji online nawet amatorom. Oprogramowania animacyjne pozwalają na tworzenie ruchomej grafiki na podstawie pojedynczej klatki. Decydując się na rozpoczęcie przygody z animacją, warto wybrać  program, który będzie możliwie jak najbardziej intuicyjny. Niezwykle istotna jest prostota obsługi – dzięki niej przyswojenie podstawowych umiejętności będzie przyjemne i sprawne. Jakie programy dostępne obecnie na rynku są warte uwagi?

Blender – uniwersalny program dla każdego fana animacji

Jedną z propozycji wartych uwagi jest program o nazwie Blender. Stworzony został z myślą o osobach szukających darmowego programu, który pozwoli tworzyć animacje. Program – choć budżetowy – jest dość zaawansowany i oferuje użytkownikom wiele różnorodnych opcji. Początkowo obsługa interfejsu wydaje się dość skomplikowana – ostatecznie jednak nauka obsługi nie jest trudna, wymaga jedynie odpowiednich nakładów czasu. Zastanawiając się, jaki program do tworzenia animacji wybrać, nie mając na niego funduszy – Blender to doskonała propozycja.

Maya – oprogramowanie dla profesjonalistów

Maya to program, którego właścicielem jest firma Autodesk. Szczególnie doceniany ze względu na wykorzystanie go podczas produkcji hitów kinowych, takich jak „Władca Pierścieni” czy „Gwiezdne Wojny”. Korzystać z niego można na systemach operacyjnych Windows, Mac oraz Linux. Z powodzeniem wykorzystywany jest do profesjonalnej twórczości obejmującej tworzenie gier, efektów specjalnych czy różnorodnych aplikacji. Jest to niezwykle dopracowany program do tworzenia prostych animacji, jak i zaawansowanych projektów. Należy jednak liczyć się z tym, że cena tego oprogramowania nie należy do najniższych. 

Cinema 4D – pierwsze kroki w tworzeniu animacji

Jaki program do tworzenia animacji będzie odpowiedni na samym początku przygody z tworzeniem grafiki ruchomej? Cinema 4D to doskonała propozycja. Oprogramowanie to jest cenione głównie za niezwykle intuicyjny i przejrzysty interfejs zaprojektowany z myślą o osobach początkujących. Doskonale sprawdza się w użytkowaniu codziennym zarówno osób pracujących w zawodach związanych z twórczością grafiki, jak i zupełnie początkujących fanów animacji. Dużym atutem jest to, że w internecie można odnaleźć wiele różnorodnych materiałów dotyczących obsługi Cinema 4D.

Adobe After Effects CC – nieograniczone możliwości

Program Adobe After Effects CC został stworzony z myślą o profesjonalnych Hollywoodzkich twórcach. Oferuje nieskończenie wiele możliwości. Użytkownicy mogą przy jego pomocy z łatwością pracować nad efektami specjalnymi. Oprogramowanie to poleca się w szczególności do tworzenia materiałów wideo. Jednak Adobe After Effects CC sprawdza się też podczas tworzenia stron internetowych. Dużym atutem jest obecność wielu szablonów, które w znaczącym stopniu mogą usprawnić pracę nad praktycznie każdym projektem. Program można zakupić w wersji korporacyjnej. Umożliwia ona sprawną pracę zespołową dzięki obecności funkcji kontrolowania wersji w czasie rzeczywistym i rozwiązywania sporów. Jest to jeden z najlepszych oprogramowań dostępnych obecnie na rynku, a cena programu Adobe After Effects CC doskonale współgra z jego rzeczywistą wartością.

Animaker – czy tworzenie animacji w chmurze jest możliwe?

Oryginalną propozycją dostępną na rynku jest program o nazwie Animaker. Jest to oprogramowanie, do którego można zalogować się za pomocą Facebooka czy konta Google. Umożliwia ono tworzenie atrakcyjnych wizualnie animacji rysunkowych bez konieczności zakupu i pobierania zaawansowanych programów na dysk komputera. Animaker sprawdza się doskonale nie tylko podczas tworzenia filmów – z powodzeniem można wykorzystać, konstruując prezentacje. Posiada wiele różnorodnych szablonów oraz umożliwia użytkownikowi wykreowanie postaci na swój własny sposób. Jest to doskonała propozycja dla amatorów animacji, którzy pragną w szybki i prosty sposób wykonać oryginalny projekt na swój własny, indywidualny sposób.