Urządzasz biuro i potrzebujesz eleganckiego, a zarazem wygodnego wyposażenia? A może lubisz solidnie wykonane meble, ale nie za bardzo wiesz, jakie wybrać, by stworzyć spójne i gustowne wnętrze biura? Pokazujemy, jakie powinny być klasyczne meble gabinetowe i czym zasłużyły sobie na niesłabnącą od lat dobrą sławę.
Klasyczne mebla gabinetowe- ponadczasowość i elegancja
Meble gabinetowe znane są już od epoki wiktoriańskiej i właściwie niewiele się od tego czasu zmieniło. Eleganckie sofy chesterfield, ciężkie, drewniane biurka, masywne regały i duże fotele- to wszystko przywodzi na myśl ważną osobę na szczycie dobrze prosperującej firmy. Jednak meble gabinetowe przez wieki służyły również naukowcom czy ważnym politykom. Stąd też szerokie biurka, na których z powodzeniem można rozłożyć ogromną mapę czy masywne regały, które pomieszczą całą biblioteczkę. Dzisiaj, kiedy wszystkie dane przechowujemy wirtualnie, meble te stanowią element wizerunkowy, nadając pomieszczeniu powiewu luksusu. Klasyczne meble gabinetowe to przeszklone witryny, doskonałe do przechowywania elementów świadczących o prestiżu firmy np. dyplomów czy statuetek, a także duże biurka. Biurko powinno być masywne i szerokie, z dużą ilością szuflad, ale zabudowane na tyle, by od zewnętrznej strony nie było ich widać. To najważniejszy mebel w biurze, dlatego dobrze jest postawić go w miejscu widocznym od wejścia. Często można spotkać także biurka narożne. Do biurka dopasowujemy odpowiednio duży i wygodny, najlepiej skórzany fotel, zwany fotelem prezesa. W dużych biurach jest także miejsce na stoliczek kawowy z wygodną sofą lub fotelami. Dziś drewniane stoliki zastępuje się raczej lżejszymi odpowiednikami, na przykład szkłem. Oprócz tego, do mebli biurowych gabinetowych należą również duże, pojemne kredensy czy komody o zdobionych frontach. Biurowe meble gabinetowe znajdziesz na: https://www.contino.pl/katalog/meble-gabinetowe Kolorystyka biura opiera się zwykle na ciemnych odcieniach brązu, burgundzie, kolorze oliwkowym i khaki. Wnętrze jest surowe i męskie, a jednocześnie eleganckie i pełne klasy, idealnie do przeprowadzania ważnych negocjacji.
Funkcjonalne meble do gabinetu
Oprócz wizerunku, meble gabinetowe powinny się też dobrze prezentować od strony praktycznej. Dzisiejsze meble biurowe gabinetowe to ergonomiczne produkty, powstałe z myślą o siedzącym trybie życia pracowników biurowych. Wybierając meble do gabinetu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i wytrzymałość. Krzesło powinno być wyprofilowane zgodnie z zagłębieniami kręgosłupa, posiadać szerokie, wygodne podłokietniki oraz zagłówek i koniecznie funkcje regulacyjne każdego elementu. Biurko powinno być dostosowane do pracy w XXI wieku, a więc do sprzętu elektronicznego, na którym się ona opiera. Ekran komputera powinien być na wysokości wzroku, więc dobrze jeśli biurko jest wyposażone w specjalną podkładkę na laptopa. Okna w biurze najlepiej jeśli posiadają ciemne, dobrze chroniące przed słońcem rolety. Najbezpieczniej jest wybierać meble, które posiadają liczne możliwości dostosowawcze do konkretnych upodobań lub meble robione na wymiar.
Materiały i wykonanie mebli gabinetowych
Mebli gabinetowych nie wybiera się często. Cały sekret polega na ich wytrzymałości, a ta akurat leży w materiałach, z jakich się je tworzy. Fotele, sofy, krzesła obrotowe- tutaj dominują meble tapicerowane, z prawdziwej skóry. Ten surowiec nie tylko wygląda elegancko, ale też łatwo się czyści, a przede wszystkim może wytrzymać wiele lat w niezmienionym stanie. Oprócz skóry, wśród klasycznych mebli gabinetowych dominuje drewno. Możemy spotkać się z meblami dębowymi, bukowymi, sosnowymi, a także z wieloma innymi rodzimymi i egzotycznymi gatunkami drzew. Niesłabnącą popularnością cieszy się piękny, brunatny mahoń i twardy heban, który jest ceniony za swoją niezwykłą trwałość. Klasyczne meble gabinetowe bardzo często zawierają liczne, dyskretnie zdobione fronty. To meble dla zdecydowanych ludzi, którzy nie lubią częstych eksperymentów z wnętrzem. Meble gabinetowe to produkty, które z powodzeniem przetrwają nawet kilka pokoleń, zwłaszcza jeśli nie oszczędzimy na ich jakości.