French manicure - jak go zrobić w domu?

Wiele osób zwraca uwagę na zadbane paznokcie oraz estetycznie wykonany manicure. Większość kobiet korzysta z usług kosmetyczek w zakresie malowania paznokci czy hybryd. Niewątpliwym faworytem wśród nich jest ponadczasowy, uniwersalny i elegancki french. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jego wykonanie jest proste, niewiele kobiet podejmuje się stosowania go samodzielnie. Czasami może się zdarzyć taka sytuacja, że nie będziesz mogła skorzystać z profesjonalnego salonu modelowania paznokci, więc warto jest dowiedzieć się jak wykonać frecha w domu.

French manicure - czym się charakteryzuje

French to jeden z najbardziej popularnych stylów malowania paznokci. Imituje ich naturalny wygląd, dlatego jako bazę najczęściej stosuje się lakiery w odcieniach nude (imitujących kolor skóry), pudroworóżowych i beżowych. Charakterystycznym elementem jest biała końcówka (co również naśladuje naturalny wygląd paznokcia, którego końcówka jest biała). Obecnie dużą popularnością cieszą się frenche z kolorowymi końcówkami zamiast klasycznych białych.

Ten rodzaj manicure jest niesłychanie ponadczasowy i pasuje do każdej stylizacji, zarówno na co dzień jak i na eleganckie okazje. To zapewne dlatego tak wiele kobiet pokochało french manicure!

Jak zrobić samodzielnie french manicure? - krok po kroku

Dzięki portalowi https://www.miastokobiet.pl/french-manicure-czym-sie-charakteryzuje-i-jak-go-zrobic-poradnik-krok-po-kroku/ i cennemu poradnikowi, który widnieje pod tym linkiem możemy przeprowadzić Cię krok po kroku przez proces malowania frencha. Na początek przygotuj sobie wymagane akcesoria. Będziesz potrzebowała:

 • lakier bazowyw odcieniach nude, pudrowym różu/lilii lub beżu (niektóre kobiety stosują również lakier bezbarwny lub odżywkę jako bazę - ale polecane są one jedynie wtedy gdy masz idealnie gładką płytkę paznokcia, pozbawioną jakichkolwiek wybarwień)
 • biały lakier (lub jakikolwiek inny jeśli chcesz mieć kolorowego frencha)
 • pilnik do paznokci
 • drewniane patyczki

Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli lakier bazowy będzie półtransparentny a biały lakier do końcówek kryjący.

Po zgromadzeniu akcesoriów konieczna będzie przygotowanie płytki paznokcia. W tym celu:

 1. Namocz paznokcie w letniej wodzie z mydła lub olejku, następnie osusz je.
 2. Odsuń skórki patyczkami bambusowymi.
 3. Zanurz na kilka sekund czubki palców w cytrynie (żeby zdezynfekować skórki).
 4. Usuń skórki (nożyczkami lub innym urządzeniem do skórek).
 5. Zadbaj o gładką płytkę swoich paznokci (wypoleruj i wyrównaj ją pilnikiem).
 6. Odtłuść płytkę (specjalnym preparatem do odtłuszczania lub zmywaczem, który nie ma w sobie substancji nawilżających ani olejków).

Po przygotowaniu płytki paznokci możesz przystąpić już do fazy malowania. Ona także składa się z kilku etapów:

 1. Nałóż lakier bazowy na paznokcie (cienką warstwę) i poczekaj aż wyschnie. Jeśli chcesz przyspieszyć proces to włóż ręce pod lodowaty strumień wody.
 2. Pomaluj końcówki na biało (lub inny wybrany przez ciebie kolor). Do precyzyjniejszego wykonania tej czynności polecany jest dwustronny pędzelek do zdobienia paznokci. Poczekaj aż wyschnie.
 3. Ponownie nałóż lakier bazowy na całej długości paznokci (tylko jeśli jest półtransparentny!)
 4. Dodatkowo: nałóż utwardzacz do lakieru lub lakier ochronny. I gotowe!

Porady dodatkowe

Jak dobrze wiesz, pomalowanie na biało końcówek może okazać się karkołomnym zadaniem. Część kobiet poleca użycie specjalnych pasków do french manicure. Można kupić szablony w drogerii lub wykonać je samodzielnie. Mają one jednak wielu zwolenniczek i przeciwniczek. Z jednej strony ułatwiają zadanie, z drugiej pozostawiają klej, który może pozostawić nieestetyczne ślady.

W trakcie malowania ręce powinny być podparte tak, aby nie było ryzyka ich przesunięcia oraz drżenia. Opieraj stabilnie łokieć ręki, którą malujesz. Dłoń połóż płasko na powierzchni antypoślizgowej. Nie zaleca się malowania “w powietrzu”.

Nakładaj cienkie warstwy, zarówno lakieru bazowego jak i końcówek. Grube warstwy wyglądają mało estetycznie i dłużej schną.

Najważniejszym składnikiem w wykonaniu perfekcyjnego frencha jest cierpliwość! Nawet jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie ci idealnie to pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza! Mowa tu głównie o wyćwiczeniu ręki, z czasem na pewno uda Ci się dojść do perfekcji.