whisky

Jakie whisky na prezent?

W sprzedaży znajdziemy wiele mocnych alkoholi, ale to właśnie whisky jest niekwestionowanym numerem jeden, gdy chcemy wręczyć komuś udany prezent. Na polskim rynku znajdziemy wiele mniej i bardziej znanych marek, a także różne rodzaje i smaki tego alkoholu. Czym różnią się poszczególne marki i jakie whisky kupić na prezent?

Rodzaje whisky

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje i marki whisky. To bardzo zróżnicowany alkohol – można go produkować z różnych rodzajów zbóż i roślin uprawnych, choć najczęściej robi się to z jęczmienia lub kukurydzy. Zasadniczo w zależności od kraju pochodzenia wyróżniamy trzy rodzaje whisky: szkocką, irlandzką oraz amerykańską, nazywaną też bourbonem. Każda z nich ma swój niepowtarzalny smak. Podczas gdy whisky szkocka jest wyjątkowo gorzka i zazwyczaj ma mocny posmak drewna (od beczek, w których jest przechowywana), whisky amerykańska jest dużo lżejsza i bardziej przystępna, a jej smaki są różne. Natomiast irlandzka whisky jest gdzieś pomiędzy – nie ma aż tak mocnego, torfowego smaku jak szkocka, ale wciąż pozostaje dużo mocniejsze od typowego bourbonu. Oczywiście są też inne, mniej znane rodzaje tego alkoholu, np. whisky japońska, którą produkuje się podobnie do szkockiej. Gdy dodać do tego różne marki i smaki, zdecydowanie jest w czym wybierać – szczególnie jeśli zastanawiamy się jaką whisky na prezent wybrać.

Whisky na prezent – co wybrać?

Wybór mocnego alkoholu na prezent to trudne zadanie. Należy uwzględnić gusta i preferencje osoby obdarowywanej. Jeśli wiemy, co lubi, to wybór powinien być prosty... Choć czy aby na pewno? Prezent to świetna szansa na przetestowanie nowych smaków. Dlatego zastanawiając się, jakie whisky na prezent kupić warto rozważyć coś nietypowego. Może to być albo mało popularna, droga marka, która jest słabo dostępna w Polsce, albo whisky smakowa. Tą ostatnią kwestią zajmiemy się potem – na razie skupmy się nad wyborem klasycznego trunku bez żadnych dodatków. Whisky szkocka i irlandzka są dużo mniej przystępne od klasycznego bourbona. Są znacznie gorsze i często mają dziwny, torfowy posmak, który wielu osobom po prostu nie smakuje. Jeśli osoba obdarowywana nie jest koneserem whisky, warto kupić jej jakiś bourbon. Ale szkocka czy irlandzka whisky też będzie dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcemy spróbować czegoś nowego.

Whisky smakowe – czy warto?

Obecnie dużą popularnością cieszą się tzw. whisky smakowe. Zazwyczaj jest to bourbon wzbogacony o różne dodatkowe aromaty i smaki, dodane metodą naturalną. Przykładowo do beczki dodaje się odrobinę cydru lub soku z jabłkiem, dzięki czemu po trzech latach leżakowania alkohol nabiera jabłkowego smaku. Na rynku znajdziemy różne rodzaje whisky smakowych. Trzeba przyznać, że ich producenci zadbali o naprawdę szeroki wybór, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą popularnością cieszą się alkohole wzbogacone o smak przypraw, np. whisky cynamonowe Jack Daniels lub whisky z dodatkiem goździków. Choć połączenie to na pierwszy rzut oka może wydawać się być egzotyczne, to w praktyce te smaki świetnie ze sobą współgrają, tworząc ciekawy mariaż. Whisky smakowa to dobry pomysł na prezent dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego lub nie mają zbyt dużego doświadczenia, jeśli chodzi o tradycyjne whisky.

Whisky a inne mocne alkohole

Dlaczego whisky cieszy się tak dużą popularnością, a jej sprzedaż w Polsce zaczyna rosnąć? Warto pamiętać, że na polskim rynku wciąż dominuje wódka, która uważana jest za dużo tańszy i mniej prestiżowy trunek. Rzecz jasna są też inne alkohole mocne, stanowiące alternatywę dla whisky – przykładem może być chociażby rum czy wermut, ale ich popularność wciąż jest raczej niewielka. Whisky wyróżnia się nietypowym smakiem, a także niepowtarzalną pozycją w kulturze, która została zbudowana w dziesiątkach filmów czy seriali, nie tylko amerykańskich. Co więcej, w sprzedaży znajdziemy whisky na różną kieszeń. Są to zarówno drogie marki premium idealne na prezent, jak i tani bourbon lub szkocka. Segment środka też jest rozbudowany, dzięki czemu konsumenci mają możliwość zakupu dobrej whisky za niezbyt wygórowaną cenę.