Ile kosztuje wynajem samochodu?

Wynajem samochodu wydaje się być bardzo dobrą propozycją dla tych, którzy jedynie incydentalnie potrzebują własnego środka transportu. Często z tej opcji korzystają też osoby, które nie chcą kupować własnego samochodu, a jedynie wolą podpisać długoterminową umowę z wypożyczalnią. Jaki jest koszt wynajmu samochodu? Ile kosztuje wynajem samochodu osobowego?

 

Jak wygląda proces wynajmu samochodu?

Zanim klient wypożyczalni uda się w podróż wynajętym samochodem, będzie musiał dopełnić kilku formalności. Najważniejszą z nich jest podpisanie umowy, która reguluje wszelkie kwestie pomiędzy stronami. Wypożyczalnia będzie wymagała od klienta przedstawienia ważnego prawa jazdy, dowodu osobistego (bądź innego dokumentu tożsamości), a także karty kredytowej (czasami możliwe jest ustanowienie innego rodzaju zabezpieczenia). Wypożyczalnia powinna przedstawić klientowi cennik, zgodnie z którym zostaną naliczone wszelkie opłaty. Klient musi zostać poinformowany nie tylko o samych kosztach wynajmu, ale również dodatkowych opłatach, jakie będzie musiał ponieść w razie konieczności. Mowa tutaj na przykład o ubezpieczeniu w przypadku zagranicznego wyjazdu wynajmowanym samochodem. Jaka jest cena wynajmowanego samochodu? To już zależy od konkretnej oferty wypożyczalni samochodów. W większości przypadków ceny podawane są w zależności od ilości przejechanych kilometrów oraz od okresu, na jaki zawierana jest umowa.

 

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Warto mieć świadomość, że na cenę wynajmu samochodu ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest sam model auta, które klient chce wypożyczyć. Mniejsze, a także starsze samochody z reguły charakteryzuje niższa cena. Jeśli jednak klientowi zależy na najnowszym modelu samochodu bądź na aucie typu kombi, to będzie musiał zapłacić nieco więcej. Dodatkowo na cenę ma wpływ także ilość przejechanych kilometrów w ciągu doby. Niektóre wypożyczalnie jako limit wskazują 100 km, inne 200 km. Oczywiście, klient ma prawo przejechać więcej kilometrów, jednak wtedy naliczona zostanie wyższa opłata za wynajem.

Kolejnym aspektem, który ma niemały wpływ na cenę, jest długość okresu obowiązywania umowy. To, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu w stosunku do wynajmu krótkoterminowego, jest ustalane indywidualnie przez każdą wypożyczalnię. Niemniej jednak zawsze im dłuższej klient będzie korzystał z samochodu, tym sumarycznie zapłaci mniej. Warto mieć także świadomość, że na cenę może mieć wpływ wielkość miasta, w jakim ma siedzibę wypożyczalnia. Przykładowo, wynajęcie auta w stolicy może okazać się droższe, niż wynajęcie takiego samego samochodu w małym mieście.

A z jakimi dokładnie kwotami trzeba się liczyć? W przypadku najmu na okres 1-3 dni, cena wynosi od 110 do nawet 200 zł za dzień. Jeśli klient wynajmuje auto na czas dłuższy, niż 3 dni, ale krótszy, niż 2 tygodnie, to zapłaci od 100 do 170 zł za dzień. Gdy okres najmu przekracza dwa tygodnie, lecz jest krótszy, niż 30 dni, cena znacznie spada i wynosi od 80 do 150 zł za dzień. Najtańszy będzie najem długoterminowy, powyżej 30. dni - cena wynosi od 70 do 110 zł za dzień. Oczywiście, kwoty te mogą różnić się w zależności od oferty konkretnej wypożyczalni. Powyższe zostały podane na przykładzie wypożyczalni samochodów w Koszalinie, której oferta jest dostępna na stronie internetowej https://carforyou.com.pl/cennik-koszalin/. Wypożyczalnia oferuje samochody z różnych segmentów, a co więcej cena za wynajem różni się w zależności od ilości przejechanych kilometrów oraz okresu, na jaki wynajmowany jest samochód. Jeśli klient wypożyczonym samochodem zamierza udać się poza granice Polski, to zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Ich wysokość może różnić się w zależności od kraju, do którego klient zamierza pojechać wypożyczonym samochodem, jednak wyjściowa kwota wynosi 50 zł. Warto mieć na uwadze, że choć sam wynajem wydaje się być stosunkowo drogą opcją, to jednak często okazuje się o wiele tańszy, niż poruszanie się po mieście taksówkami, a także wygodniejszy, niż korzystanie z komunikacji miejskiej.