cukiernia

Jak zostać cukiernikiem i otworzyć swoją własną cukiernię?

O otwarciu i prowadzeniu własnej cukierni marzy wiele osób, jednak często nie do końca wiadomo, jak marzenia zamienić w rzeczywistość. Jak zostać cukiernikiem i jak otworzyć cukiernię, by całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem?

Cukiernik bez wykształcenia

W dzisiejszych czasach do wykonywania niemal wszystkich prac potrzebne jest wykształcenie, jednak wciąż funkcjonują zawody, w których o wiele ważniejsze są praktyka i pasja. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku cukiernika. Choć może on ukończyć szkołę zawodową bądź policealną, to jednak najważniejsze są w tym fachu umiejętności. Okazuje się więc, że można prowadzić cukiernię i posiadać zupełnie inne wykształcenie kierunkowe. Pozostaje jednak pytanie, jak zostać cukiernikiem bez wykształcenia?

Przede wszystkim warto uczestniczyć w różnego rodzaju kursach cukierniczych, które organizowane są przez wyspecjalizowane w tym temacie jednostki. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie szkolenie od podstaw, z czasem można zdecydować się na nieco bardziej zaawansowane kursy cukiernicze na przykład z zakresu zdobienia wypieków. Szkolenia powinny być prowadzone przez osoby doświadczone, które umieją przekazać posiadaną wiedzę. Oczywiście, w międzyczasie należy zdobywać informacje i umiejętności we własnym zakresie, korzystając na przykład z książek kucharskich, blogów czy specjalistycznych programów kulinarnych, prowadzonych przez ekspertów. Jak się okazuje, zdecydowana większość cukierników nie ma wykształcenia kierunkowego, jednak posiada duże doświadczenie oraz talent, dzięki któremu tworzą pyszne wypieki i zdobywają klientów.

Jak otworzyć cukiernię?

Osoby, które chciałyby prowadzić własny punkt cukierniczy, muszą dopełnić wielu formalności. Prowadzenie cukierni to tak naprawdę prowadzenie działalności gospodarczej, którą w pierwszej kolejności należy założyć. Trzeba więc wybrać jej formę oraz sposób opodatkowania dochodów. Bardzo ważna jest siedziba, w której będzie prowadzona cukiernia. Istotne, aby budynek, a w szczególności miejsce do przygotowywania wypieków, spełniało normy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Właściciel oraz pracownicy muszą przedstawić ważne badania, tak zwane książeczki sanepidowskie. Bez nich nie można pracować z żywnością.

Co ważne, większość początkujących przedsiębiorców nie chce na początek zatrudniać pracowników, jednak w przypadku braku doświadczenia w branży dobrze nawiązać współpracę z wieloletnim praktykiem. To właśnie on wprowadzi właściciela w tajniki cukiernictwa oraz pomoże uniknąć podstawowych, często popełnianych błędów. Otwierając własną cukiernię, należy odpowiednio ją wyposażyć. Niezbędne będą maszyny, dzięki którym produkcja wypieków stanie się o wiele prostsza. Warto również zainwestować w dobrej jakości piece do wypieków, które posłużą przez długie lata.

Cukiernia w domu – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, jak otworzyć cukiernię w domu i czy w ogóle jest to możliwe? Tak, jednak należy tutaj rozważyć dwa przypadki. W pierwszym z nich właściciel otwiera cukiernię w domu i w tym miejscu prowadzi też sprzedaż, wyodrębniając jakieś pomieszczenia na sklep. Należy jednak mieć na uwadze, że aby móc otworzyć cukiernię wraz ze sklepem we własnym domu, trzeba spełnić surowe wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niekorzystne okazują się rozwiązania podatkowe, które zabraniają wliczania w koszty niektórych wydatków czy odliczania VAT.

Innym rozwiązaniem jest produkcja wypieków w domowym zaciszu, a następnie sprzedawanie ich cukierni, która posiada już swój punkt sprzedaży. Jest to opcja przede wszystkim dla osób, które nie dysponują zbyt dużym kapitałem na start. Z drugiej strony należy pamiętać o spełnieniu wszelkich norm, tak aby móc produkować wypieki we własnej kuchni. Dodatkowym problemem może stać się znalezienie punktu do współpracy. Reasumując, otwarcie cukierni we własnym domu jest jak najbardziej możliwe, jednak często jest to rozwiązanie nieopłacalne. Dobrze więc rozważyć wszelkie za i przeciw, a następnie zdecydować, czy lepiej prowadzić cukiernię w domu czy w odrębnym lokalu.