klatka schodowa

Jak utrzymać czystość na klatce schodowej w bloku?

Niezależnie od tego, czy lubimy sprzątać, czy też nie, staramy się utrzymać miejsce, w którym mieszkamy w należytym porządku. W uporządkowanej, czystej przestrzeni zdecydowanie lepiej się funkcjonuje. Mieszkając w bloku oprócz własnych czterech kątów, mamy do dyspozycji również część wspólną z innymi lokatorami. Jak sprzątać klatki schodowe i kto powinien to robić?

Kto sprząta klatki schodowe?

Klatki schodowe i teren wokół bloków to część wspólna wszystkich mieszkańców budynku. Utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym, a także wizualnym to jeden z obowiązków lokatorów. Czy oznacza to, że mieszkańcy sami muszą sprzątać oraz naprawiać uszkodzenia? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak zdecyduje spółdzielnia oraz większość lokatorów. Coraz częściej jednak wspólnoty mieszkaniowe decydują się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Firm sprzątających jest sporo, a ich znalezienie nie jest trudne. Na forach i grupach tematycznych wystarczy wpisać sprzątanie bloków Kraków, bądź inną miejscowość i na pewno znajdą się chętni na podpisanie umowy dotyczącej utrzymania czystości na danym terenie. Zaletą firm sprzątających jest oferowanie usług wysokiej jakości. Sprzęt, jaki posiadają profesjonaliści, pomaga łatwo, szybko i efektownie pozbyć się zabrudzeń nawet z najwyżej położonych elementów. Sprzątanie klatek schodowych przez zatrudnione firmy to nie tylko umycie schodów i poręczy, ale również dbałość o rośliny znajdujące się w obrębie budynku, odśnieżanie chodników w zimie i wykonanie innych drobnych prac. Stała umowa z firmą sprzątającą to duże ułatwienie dla mieszkańców. Składka na utrzymanie porządku, odprowadzana do spółdzielni raz w miesiącu nie jest duża, za to daje pewność czystości w części wspólnej budynku.

Sprzątanie klatek schodowych przez mieszkańców

Mimo że usługi firm sprzątających są coraz popularniejsze, to wciąż można spotkać budynki, w których o porządek dbają lokatorzy. Sprzątanie klatek schodowych przez mieszkańców jest jednak nieco trudniejsze. Na taką formę zachowania porządku zgodzić muszą się wszyscy lokatorzy. Często jednak brak czasu spowodowany natłokiem obowiązków skutecznie niweluje dobre chęci. Aby sprzątanie wspólnej przestrzeni przez mieszkańców miało sens, należy wprowadzić grafik, który nie pozostawi wątpliwości dotyczących tego, kto odpowiedzialny jest za porządek w danym dniu. Jak sprzątać klatki schodowe samemu? Aby jedna rodzina nie musiała czyścić całego bloku, warto podzielić prace na poszczególne kondygnacje. Mieszkańcy piętra między sobą ustalają harmonogram, który zapewni ciągłą czystość. Taki rodzaj dbania o porządek we wspólnej części budynku ma jednak sporo minusów. Po pierwsze nie każdy z równą dbałością przykłada się do sprzątania. Coś, co dla nas wydaje się lśniące, dla innych może zdecydowanie odbiegać od ideału. Druga sprawa to zdarzenia losowe. Niespodziewane choroby, wyjazdy czy dodatkowa praca mogą zaburzać cały grafik. Należy również wziąć pod uwagę osoby starsze. Obarczanie ich dodatkowym zajęciem to niezbyt dobry pomysł.

Obustronne dbanie o czystość

Sprzątanie klatek schodowych przez mieszkańców wydaje się mieć więcej minusów, dlatego coraz częściej wspólnoty decydują się na zatrudnienie firm sprzątających. Taki zabieg nie zwalnia jednak lokatorów z dbania o wspólną przestrzeń. Warto pamiętać, by nie śmiecić w drodze do mieszkania, nie palić na klatce schodowej, nie zastawiać wejścia do klatki oraz przejścia do kolejnych mieszkań. Wysiłki zatrudnionych osób oraz dbałość mieszkańców na pewno zaowocują czystą i pachnącą wspólną częścią budynku.