mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz to zazwyczaj duży wydatek. Wszystko zależy od gustu preferencji i dostępnego budżetu przyszłych domowników. Wykończenie pod klucz to wykonanie wszystkich niezbędnych prac remontowych w taki sposób, by mieszkanie było gotowe do wprowadzenia się. Jak zabrać się do planowania wykończenia mieszkania? Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Sprawdzamy!

Od czego zacząć?

Odbierając klucze od dewelopera należy zacząć planować wykończenie wnętrza, ponieważ wraz z aktem notarialnym otrzymujemy mieszkanie, które nie nadaje się do zamieszkania. Jest beton na podłodze, są ściany i potrzebne instalacje. Wykończenie mieszkania pod klucz polega na przygotowaniu go do zamieszkania. To znaczy, że należy położyć płytki i całą armaturę łazienkową, pomalować ściany i zakupić wszystkie niezbędne urządzenia i dodatki do każdego pomieszczenia. Deweloperzy oferują możliwość wykończenia mieszkania pod klucz, wtedy nowi właściciele mogą się dość szybko wprowadzić. Choć takie rozwiązanie zazwyczaj nie jest tanie pozwala zaoszczędzić dużo czasu na projektowaniu i szukaniu wykonawców.

Co musi być wykonane podczas wykańczania mieszkania?

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz jest uzależniony od standardu i jakości materiałów wykorzystanych podczas remontu. Wszystko zależy od zakresu prac i powierzchni mieszkania. Planując wykończenie trzeba wziąć pod uwagę wiele drobnych szczegółów, o których zazwyczaj się nie myśli. Koniecznie trzeba zaplanować hydraulikę i elektrykę i rozpocząć prace od pomieszczeń najtrudniejszych. Kuchnia i łazienka pochłoną największą część budżetu na wykończenie mieszkania pod klucz. Jeśli nie korzysta się z usług dewelopera warto zebrać kilka ofert ekip remontowych i wybrać taką, która ma dobre opinie i jest przystępna cenowo.

O czym pamiętać urządzając mieszkanie?

Urządzając mieszkanie pod klucz trzeba pamiętać o funkcjonalności pomieszczeń. To ona gra najważniejszą rolę, dopiero potem powinno dobierać się kolory i dodatki. Podczas projektowania kuchni warto pamiętać o trójkącie roboczym, który wyznacza pole pracy podczas gotowania. Jego boki to najważniejsze sprzęty takie jak lodówka, kuchenka i zlew. Nie powinny być od siebie zbytnio oddalone, by wygodnie pracować. Łazienka musi być dostosowana do potrzeb domowników, należy zastanowić się, czy wanna jest lepszym rozwiązaniem, czy prysznic a może zmieszczą się obie rzeczy?

Ile kosztuje mieszkanie pod klucz?

To zależy od preferencji właścicieli i budżetu, jakim dysponują. Firmy zazwyczaj tworzą pakiety, pośród których można wybrać zakres działań i jakość użytych materiałów. Ceny zazwyczaj zawierają koszty projektów oraz ich realizacji, a także często transport materiałów i ich wniesienie. Niektóre firmy remontowe mają wynegocjowane lepsze ceny na niektóre materiały kupowane z hurtowni, dlatego warto sprawdzić takie opcje. Warto także samodzielnie spróbować stworzyć kosztorys takiego przedsięwzięcia, by sprawdzić, czy da się zrobić to samodzielnie i taniej. Podczas planowania koniecznie trzeba określić styl wnętrz, jaki chcemy, by zapanował w nowym mieszkaniu. Znalezienie stylu, który nam się podoba pomaga znaleźć koncepcję na wszystkie pomieszczenia w lokalu. Wiedząc, czy chcemy meble ze starego drewna czy też nowoczesne aranżacje łatwiej jest wybrać kolor ścian.

Gdzie znaleźć inspiracje?

Na szczęście w Internecie jest wiele zdjęć przedstawiających przeróżne style wykończenia. Wygodne sofy, drewniane meble i piękne dodatki potrafią zawrócić w głowie. Jednak każdy ma swój gust i może wykończyć mieszkanie tak jak chce. Hipermarkety budowlane często tworzą małe pomieszczenia, z których możemy czerpać inspiracje. Są tam łazienki w różnej kolorystce z wykorzystaniem przeróżnych płytek. Kuchnie z ciekawymi rozwiązaniami, a czasem nawet całe mieszkania, które można zwiedzać, dotykać i sprawdzać różne możliwości rozwiązań. Niektórzy wybierają meble ze starego drewna, które doskonale pasują do stylu angielskiego, a inni wolą prosty minimalizm, który pasuje do nowoczesnych wnętrz.