biuro

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową? Układanie kostki brukowej krok po kroku

Kostka brukowa staje się coraz popularniejsza. Już prawie każdy chce mieć przy swoim garażu kostkę brukową. Firmy również inwestują pieniądze w przedsiębiorstwa, które ułożą dla nich chodniki, parkingi, czy różnego rodzaju place. Polepsza to estetykę danego miejsca. Kostka jest mało wymagająca, jeśli chodzi o dbanie o nią. Nie jest to trawa, którą trzeba kosić prawie raz na tydzień, by ładnie się prezentowała. Usługi układania kostki brukowej w Markach, są powszechne. Tak, jak wszędzie w Polsce. Ten biznes bardzo dynamicznie się rozwija. Powstają nowe firmy, nowy sprzęt jest wykorzystywany do układania, by przyspieszyć pracę lub ją usprawnić. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy nadzorowaniu pracy, firmy wykonującej zlecenie? By znać odpowiedź na to pytanie, warto wiedzieć, jak wygląda proces układania.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Pierwszym etapem jest oczywiście zaplanowanie i stworzenie koncepcji, jaki ma być efekt. Następnie trzeba oczyścić plac, na którym kostka ma się pojawić. Jedną z najszybszych metod przy tym etapie jest wykorzystanie koparki, która pomoże przygotować miejsce. Ważne jest, by podłoże nie było podmokłe. Nie może to być glina lub jej pochodna. Sprawi to, że kostka po pewnym czasie użytkowania, zacznie się zapadać. Dlatego jako podkład wykorzystuje się gruz. Jest to świetny przykład recyklingu surowca, który wielu ludziom jest zbędny i najchętniej by się go pozbyli. Dla firm układających jest to bardzo dobry surowiec, który używa się pod betonem. Zwiększa to szansę, że w przyszłości kostka nie będzie się zapadać, bo w wyniku licznych nacisków twardy gruz nie opadnie tak, jak zrobiłaby to podmokła glina. Kolejnym etapem jest użycie betonu. W branży brukarskiej używa się betonu półsuchego, oznacza to, że jest to cement z piaskiem i małą ilością wody. Zagęszczarka poprzez wibracje ubija ten beton, mamy wtedy pewność, że kostka nie zapadnie się pod ciężarem. Po zagęszczeniu betonu trzeba go ściągnąć do równego poziomu, często robi się to za pomocą siły mięśni, ale są również maszyny, które wyręczają pracowników na tym etapie. Dopiero gdy beton jest równo, możemy przejść do samego ułożenia kostki brukowej. Ten krok tak jak poprzednie może odbywać się ręcznie, ale też używa się przy nim maszyn. Trudniejsze wzory zawsze są układane przez człowieka. Są to często prace wokół domów, gdzie ktoś zażyczy sobie serce na podjeździe lub inny specjalny wzór jak na przykład inicjały.

Czy da się samemu ułożyć kostkę brukową?

Oczywiście jak możesz zauważyć po przedstawionych przeze mnie krokach, da się. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest zatrudnienie profesjonalnej firmy. Takie przedsiębiorstwa mają specjalistyczny sprzęt, który ułatwia im wykonanie tego w jak najlepszy sposób. Układaniem kostki brukowej w Markach zajmuje się wiele firm. Wszystkie dążą do jak największej liczby zadowolonych klientów. Osobiście uważam, że jeśli ktoś decyduje się na ułożenie kostki brukowej, to powinien wynająć osoby, które robią to na co dzień i świetnie się na tym znają. Zniweluje to możliwość późniejszych problemów z kostką i zapewni spokój na kilka lat.