Falowniki SMA - właściwości i konfiguracja

Fotowoltaika w Polsce zyskała w ostatnich latach niesamowita popularność. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z pojawienia się licznych programów wsparcia dla osób, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną w swoim domu, ale także z coraz większej świadomości o jej ekologiczności i niesamowitej opłacalności.

Każdy system fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest tzw. falownik, lub też inwerter. To wyjątkowe urządzenie, dzięki któremu w ogóle możemy korzystać z energii pochodzącej z naszych paneli PV. W jaki sposób działa? Otóż prąd pochodzący z instalacji, zanim dotrze do falownika ma postać stałą. Aby móc z niego korzystać, musi on zostać zmieniony na prąd zmienny i dokładnie taki proces zachodzi w falowniku. Tak właśnie wygląda proces, w którego wyniku następuje magazynowanie energii słonecznej.

Firm zajmujących się produkcją inwerterów do instalacji fotowoltaicznych i nie tylko jest na rynku całkiem sporo. Jedna z nich jest działające od 1981 roku, niemieckie przedsiębiorstwo SMA.

Falowniki SMA - jakość na lata

Produkty niemieckiego producenta są dobrze znane zarówno specjalistom w branży, jak i użytkownikom domowych instalacji PV. Ponad 40 lat doświadczenia, doskonała jakość, długa gwarancja i dobre wsparcie klienta w naszym kraju sprawiają, że wybór falowników tej marki nigdy nie jest złym pomysłem. Warto też dodać, że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm tego typu na rynku, dlatego jej produkty są dosyć łatwo dostępne.

Konstrukcja i precyzja wykonania inwerterów SMA powoduje, że mogą one pracować ponad 20 lat przy standardowym użytkowaniu, co jest kolejnym powodem, przez który są one doceniane przez setki użytkowników na całym świecie.

Marka posiada w swoim asortymencie urządzenia o różnym rozmiarze i mocy, dzięki czemu każda osoba, która zechce skorzystać z tych falowników do swojej instalacji fotowoltaicznej, będzie mogła wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich wymagań i potrzeb.

Jakimi właściwościami charakteryzują się falowniki SMA? Po pierwsze - są niezawodne i odporne na uszkodzenia. I nie jest to zwykły poziom niezawodności, bowiem marka zdobyła nagrodę TOP PERFORMER w testach niezawodności PVEL 2019, które polegały na przeprowadzeniu pasywnego testu wytrzymałościowego. Tylko dwa falowniki na świecie otrzymały dotychczas tę nagrodę, więc jest to z pewnością warty uwagi rezultat. Kolejną kwestią jest ich niebywała wydajność. Odznaczają się one ponadprzeciętną sprawnością w przetwarzaniu prądu stałego, który wyprodukują panele - w prąd przemienny, który możemy wykorzystać do zasilania sprzętów w domu czy firmie. Pracują one bardzo stabilnie nawet w skrajnych temperaturach, co jest ich dodatkowym atutem. A co z wiarygodnością producenta? Otóż w tej kwestii również nie ma żadnych problemów - firma funkcjonuje bardzo stabilnie, regularnie notując zyski, co czyni z niej godne zaufania przedsiębiorstwo.

Konfiguracja falownika SMA

Zanim przystąpimy do konfigurowania ustawień falownika, musimy upewnić się, że zarówno strona DC po stronie samego urządzenia, jak i AC zostały poprawnie zainstalowane i są w pełni sprawne. Następnie uruchamiamy je - najpierw AC a potem DC. Po włączeniu w panelu kontrolnym z przodu falownika powinny świecić się dwie diody - zielona i niebieska. Jeśli druga z nich nie pulsuje, nie włącza się, to oznacza, że nadajnik Wi-FI w inwerterze jest wyłączony. Aby go uruchomić, należy delikatnie zastukać w pokrywę falownika (podobnie jak robimy to w przypadku np. pukania do drzwi). W następnym kroku łączymy smartfon z siecią Wi-Fi falownika, na ekranie logowania wpisując hasło dostępowe do inwertera. Pojawi się też komunikat z pytaniem, czy chcemy połączyć się z tą siecią, mimo że nie ma ona dostępu do internetu - to bardzo ważne, aby wyrazić zgodę - w przeciwnym razie nie uzyskamy połączenia z falownikiem. Następnie otwieramy używaną przez nas przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy adres IP urządzenia. Otworzy nam się panel konfiguracji, w którym na początku musimy zdefiniować użytkownika falownika i utworzyć dla niego hasło. Następnie program poprowadzi nas już przez kolejne etapy wstępnej konfiguracji, po czym uzyskamy dostęp do zarządzania ustawieniami inwertera.