Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

W obecnych czasach rynek jest zalewany przez samochody różnych marek, różniących się od siebie stanem technicznych, utrzymaniem czy ceną. Jeżeli chcesz dokonać pewnego zakupu, przy zachowaniu rozsądnej ceny, jedynym racjonalnym wyjściem dla Ciebie jest sprawdzenie samochodu przed zakupem. Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie sytuacji związanych z ponoszeniem dodatkowych kosztów, zapewnisz sobie bezpieczeństwo czy ograniczysz ryzyko utraty wartości samochodu, wynikające z nieprawidłowego stanu auta. Dlatego warto zadać sobie pytanie: jak sprawdzić pojazd przed kupnem? Możesz to wykonać sam lub skorzystać z profesjonalnych usług firmy auotesto.pl.

Co musisz wiedzieć?

W samochodzie jest wiele kluczowych elementów, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupu. Samodzielne sprawdzenie pojazdu jest dość ryzykowne, gdyż sposoby działania oszustów w tej branży znacznie się zmieniły, działają wręcz perfekcyjnie. Kluczowe dla Ciebie jest sprawdzenie karoserii, silnika, innych mechanizmów, układu jezdnego, hamulców, oświetlenia, wnętrza pojazdu czy geometrii. Wiele z tych elementów wymaga specjalistycznej aparatury, sprzętu czy wiedzy. Nawet rzekomo perfekcyjne auto może okazać się dla Ciebie dużym problemem w przyszłości. Przyjęło się powszechne „przygotowanie pojazdu na sprzedaż”, które potrafi zataić wady, defekty czy uszkodzenia.

Pamiętaj o szczegółowej informacji o pojeździe

W chwili zakupu pojazdu najważniejsze na dobry początek dla Ciebie będzie formalne sprawdzenie pojazdu. W dzisiejszych czasach każdy pojazd jest ewidencjonowany i posiada historię serwisowania. Pamiętaj, aby wyjątkowo niska cena za dany model była dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym.

Kolejnym krokiem przy weryfikacji pojazdu powinna być ocena organoleptyczna samochodu. Warto tutaj szczegółowo przyjrzeć się pojazdowi na zewnątrz i wewnątrz. Pamiętaj, aby nie robić tego w niekorzystnych warunkach pogodowych czy w złym świetle. Z pojazdu możesz wyczytać dużo szczegółów. Przy ocenie jakości lakieru, pamiętaj o kluczowej sprawie, równomiernej i jednorodnej strukturze i barwie. W przypadku braku spójności wszystkich elementów względem odcienia czy struktury może to świadczyć o wypadku bądź kolizji. Kolejnym ważnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, są wszelkiego rodzaju pasowania poszczególnych elementów względem siebie. Jeżeli zauważysz różne tzw. szpary, pomiędzy np. maską a reflektorami, błotnikami czy drzwiami, świadczy to o wypadku czy kolizji.

Zwróć uwagę także na szyby w pojeździe, czy we wszystkich data jest zgodna z rokiem produkcji. Kolejnym krokiem jest wnętrze samochodu. Z niego możesz także dużo się dowiedzieć. Stan utrzymania świadczy o podejściu użytkownika do pojazdu. Jeżeli ktoś nie dba o wnętrze, nie troszczy się także o inne elementy, m.in. wymiany olejów, filtrów, płynów i serwisowanie w odpowiednim czasie. Innym ważnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, są ślady wytarć na kierownicy, dźwigni zmiany biegów, pedałach sprzęgła gazu i hamulca. Jeżeli są one prawie idealne, a samochód ma pewien przebieg, może to świadczyć o próbie oszustwa. Przedstawione przykłady to tylko wycinek z tego co powinieneś wiedzieć i zrobić przy zakupie pojazdu.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Przy zakupie samochodu, pamiętaj o sprawdzeniu silnika pojazdu i najważniejszych podzespołach (skrzynia biegów, sprzęgło, układ jezdny). Żywotność tych elementów jest kluczowym czynnikiem, decydującym o Twoim spokojnym użytkowaniu pojazdu. Każdy użytkownik powinien zgodnie z zaleceniami producenta wykonywać usługi serwisowe. Wymiana oleju, filtrów, płynów, klocków hamulcowych i innych jest niezbędnym elementem decydującym o żywotności pojazdu. Zważywszy na fakt, iż współczesna motoryzacja nastawia się na dążenie do minimalizacji wielkości przy zwiększających się osiągnięciach (moc czy moment obrotowy), kluczowa jest prawidłowa obsługa. Pamiętaj, jeżeli będzie to możliwe, aby podłączyć zestaw diagnostyczny do pojazdu, możesz sprawdzić w ten sposób historie ewentualnych błędów, napraw czy usterek. Pomyśl, czy nie warto sprawdzić samochód przed zakupem przez jednostkę, która ma doświadczenie i możliwości techniczne. Taką firmą jest właśnie Autotesto, które przeprowadzi kompleksową analizę samochodu.

Jazda próbna

Czy masz swoje wymagania względem komfortu, osiągnięć czy charakterystyki jednej? Jedyną możliwością zweryfikowania Twoich założeń z rzeczywistością jest jazda próbna. Każdy użytkownik zwraca uwagę na inne elementy, prowadząc pojazd. Warto spróbować swoich sił w różnych autach. Oczywiście wielkim wsparciem dla Ciebie w tym elemencie, może być także możliwość zweryfikowania swoich odczuć. Skonsultuj się z firmą, która oferuje takie usługi. Od Ciebie zależy, jak sprawdzisz samochód przed kupnem.