klucz

Jaki klucz pneumatyczny wybrać?

Niezależnie czy posiadasz profesjonalny warsztat wulkanizacyjny, serwisujesz maszyny budowlane, czy może szukasz wyposażenia do garażowego zacisza, warto rozważyć opcję zakupu zestawu kluczy pneumatycznych. Jaki klucz pneumatyczny wybrać? To kwestia dość indywidualna, warto najpierw zapoznać się z rodzajami kluczy oraz ich zastosowaniem.

Rodzaje kluczy pneumatycznych

Na forach internetowych lub grupach w social media często pada pytanie “Jaki klucz pneumatyczny polecacie?” zadając je użytkownicy, często kierują się tylko firmą, nie uwzględniając innych parametrów oraz przeznaczenia, jakie klucz pneumatyczny ma spełniać. Jeśli jesteś w kropce, przeglądając kolejne strony internetowe lub stojąc w markecie budowlanym i zastanawiasz się jaki klucz pneumatyczny wybrać na początku powinieneś zwrócić uwagę na typy mechanizmów udarowych.

Twin Hammer

Najbardziej powszechny z mechanizmów, zbudowany jest z dwóch pierścieniowych młotków, które obracają się wokół wrzeciona. Osiąga wysoki moment obrotowy już z pierwszymi obrotami wirnika. Ten typ mechanizmu cechuje się wysoką wytrzymałością, przez co można go używać w długich cyklach, dzięki czemu nada się świetnie do profesjonalnego warsztatu. Z prostą budową w tym przypadku idzie prosty serwis, wystarczy smarowanie oraz odpowiedni poziom oleju wewnątrz narzędzia.

Jumbo Hammer

Nieco różni się od poprzednika z uwagi na to, że w jego budowie zastosowano tylko jeden młot. Narzędzia z tym typem mechanizmu będą posiadały niewygórowaną cenę oraz sporą moc. Akcje serwisowe dotyczące smarowania urządzenia można wykonać bez rozkręcania, przez zewnętrzny knypel.

Pamiętaj, że wybierając klucz pneumatyczny, nie w każdym przypadku potrzebna jest duża moc, a patrząc na cenę w porównaniu do mocy, na pozór może być to jeden z najlepszych wyborów.

Double Hammer

Często spotykany w warsztatach samochodowych ze względu na wytrzymałość w stosunku do ceny, a także osiągów. Mechanizm zastosowane w tym typie urządzeń, który również zbudowany jest z jednego młota, pozwala na wysoki moment obrotowy, który jest bardzo istotnym parametrem, przy wyborze klucza pneumatycznego do warsztatu zajmującego się wulkanizacją.

Pin Clutch

Kolejny mechanizm zapewniający szybki przyrost momentu obrotowego, swoje zastosowanie poprzez krótkie cykle pracy znajduje w pracach montażowych czy ogólnym przemyśle lekkim. Jego budowa składa się z dwóch sworzni wykonanych ze stali hartowanej, które wprawiane są w dużą prędkość. Konserwacja tego rodzaju mechanizmu odbywa się poprzez dolewanie oleju do smarowania przez otwór w obudowie.

Pin Less

Najlepiej odnajduje się przy najbardziej wymagających pracach, które potrzebują sporej mocy udaru, czyli można go używać w serwisie bądź naprawie samochodów ciężarowych czy maszyn budowlanych. Nie sprawdzi się on za to w pracach precyzyjnych z uwagi na to jak dużą moc wyjściową generuje. Jego budowa również składa się z jednego młota, który obraca się wokół czopa, nie wymagając przy tym dodatkowych elementów.

Rocking dog

Dzięki jego prostej konstrukcji, stabilności oraz nośności urządzenia, a także stosunkowo łatwej naprawie świetnie odnajduje się przy naprawach w ciężkich pracach serwisowych. Prostota jego budowy oraz wytrzymałość nie zwalnia użytkownika z akcji serwisowych, każdy z rodzajów mechanizmu musi być odpowiednio smarowany, w celu zapewnienia jak najdłuższej żywotności urządzenia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Poza pytaniem, jaki klucz pneumatyczny kupić, powinieneś zacząć od zastanowienia się, czy Twoja sprężarka jest odpowiednia. Dlaczego? Zbyt mała sprężarka nie pozwoli na osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego, co może utrudnić pracę nawet do tego stopnia, że nie będzie ona dużo bardziej komfortowa niż używanie ręcznych narzędzi. Warto zatem wyposażyć się w sprężarkę dwu lub trzytłokową, której zbiornik wynosił będzie przynajmniej 100 litrów, chociaż zdarzają się zalecanie w postaci nawet 300 litrów.

Wszystko zależy od preferowanego przez Ciebie przeznaczenia sprzętu, do odkręcania kół w samochodach osobowych można sobie pozwolić na nieco mniej wymagający sprzęt niż przy naprawach maszyn budowlanych czy samochodów ciężarowych.

Wybierz urządzenie odpowiednie do zakresu prac, zaopatrz się w odpowiednią sprężarkę do danego klucza, aby zmaksymalizować komfort oraz lekkość pracy.