Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?

Zjawisko elektroluminescencji, od którego wywodzi się światło LED zostało odkryte na początku XX wieku przez brytyjskiego naukowca Henry'ego Rounda. Ze względu na swoje liczne zalety zyskuje ono coraz większą popularność. Co wyróżnia oświetlenie LED i czy warto wymienić tradycyjne źródła światłą na lampy ledowe?

Przede wszystkim oszczędność

Jedną z najistotniejszych zalet oświetlenia LED jest jego energooszczędność. Tradycyjne żarówki emitują 80 lumenów przy poborze jednego wata, natomiast żarówki LED emitują ich aż 170. Żarówki LED są zatem ponad dwukrotnie bardziej wydajne od żarówek tradycyjnych. Oprócz wydajności, zdecydowanie większa jest ich żywotność. Światło LED może świecić nieprzerwanie przez ok. 100 000 godzin, a żarówki tradycyjne wymagają wymiany już po 750-2000 godzinach. Wymiana oświetlenia na LED skutkuje zmniejszeniem częstotliwości wymiany oświetlenia podczas jego użytkowania, a zatem korzystając z oświetlenia LED przez długi czas, nie będziesz musiał się przejmować potrzebą jego wymiany. Żarówki LED są droższe od tradycyjnych źródeł światła. Jednakże, ze względu na swój energooszczędny charakter, ich zakup zwraca się po pewnym czasie. Wymiana oświetlenia na LED jest inwestycją, którą warto rozważyć, jeśli jesteś zainteresowany długoterminową oszczędnością. Im więcej przestrzeni do oświetlenia, tym większa oszczędność. Tym bardziej, że z szacunkowych danych wynika, że każdy oświetlany tradycyjnymi żarówkami metr kwadratowy generuje straty wartości kilkudziesięciu złotych rocznie. Tego typu oświetlenie sprawdzi się zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak i niewielkich gospodarstw domowych. Choć zakup oświetlenia LED jest droższy, to jego cena wciąż jest osiągalna dla każdego.

Przyjazne środowisku

Kolejną zaletą żarówek LED, bardzo istotą w kontekście dyskusji o kondycji naszej planety, jest ich ekologiczność. Wymiana oświetlenia na LED jest nie tylko proekologicznym wyborem świadomego obywatela troszczącego się o dobro Ziemi, jest też świadomym wyborem przedsiębiorcy. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości tylko proekologiczne wybory będą propagowane, zalecane, a nawet wymagane na mocy ustanawianych przepisów. Oświetlenie LED jest przyjazne środowisku z kilku względów. Po pierwsze, podczas produkcji oświetlenia tego rodzaju do środowiska nie emituje się szkodliwych substancji, takich jak: rtęć, kadm czy ołów. Kolejną zaletą jest to, że w 100% można je poddać procesowi recyklingu. Emitują one znacznie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki, zużywają mniej energii i mają długi czas eksploatacji. Ze względu na brak szkodliwych substancji takich jak rtęć, nie podlegają one żadnej specjalnej utylizacji. Wszystkie te cechy przyczyniają się do proekologicznego charakteru oświetlenia LED. Mniejsze zużycie energii, a przede wszystkim brak szkodliwych odpadów podczas produkcji. Wymiana oświetlenia na LED jest zarówno opłacalna finansowo, jak i etyczne. Więcej szczegółów dotyczących wymiany światła na LED możesz znaleźć na stronie luxmat.pl.

Światło ciepłe - światło zimne

Żarówki LED mają zdolność do emisji światła zarówno o barwie zimnej, ciepłej, jak i neutralnej. Barwa zimna zwiększa efektywność, koncentrację oraz motywuje do pracy. Barwa neutralna jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego i, jak sama nazwa wskazuje, ma neutralny wpływ na człowieka. Barwa ciepła sprzyja relaksacji oraz odpoczynkowi. Nie jest natomiast odpowiednia do oświetlania miejsc służących do pracy. W zależności od charteru oraz przeznaczenia miejsca, należy wybrać światło o odpowiedniej barwie. Wymiana oświetlenia na LED w hali produkcyjnej, w biurze, w przestrzeniach służących do pracy zmniejszy koszt oświetlenia i zwiększy efektywność pracowników. Możliwość emisji różnych barw jest ważna również dla plantatorów. Tylko oświetlenie LED umożliwia prawidłowy rozwój roślin, dzięki możliwości naśladowania różnorodności światła naturalnego, w zależności od pory roku oraz pory dnia.