Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. To skuteczny sposób na zaoszczędzenie niemałych środków finansowych na energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej nie jest jednak łatwy. Jednym z problemów jest właściwy dobór paneli fotowoltaicznych. Od tego zależeć będzie bowiem efektywność całej instalacji. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na tak postawione pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Są jednak pewne kryteria, które należy wziąć pod uwagę, decydując o wyborze paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich jest moc paneli. Tu należy spojrzeć, czy panele mają być zakupione już do istniejącego domu, czy może dom jest jeszcze w budowie. Ważne jest bowiem, aby znać swoje zapotrzebowanie energetycznie. W pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta. Można je oszacować na podstawie dotychczasowych rachunków za energię elektryczną. Ogólnie rzecz ujmując instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp wytwarza około 1000 kWh. To mniej więcej tyle ile zużywa jedna osoba w gospodarstwie domowym. Drugim istotnym czynnikiem jest sprawność paneli fotowoltaicznych. Ta uzależniona jest od zastosowanych rozwiązań technologicznych. Dlatego montaż instalacji fotowoltaicznej zlecić należy profesjonalnej i doświadczonej firmie. Wybierając panele fotowoltaiczne w Poznaniu warto zapoznać się z ofertą firmy MBM Solar. Trzecim ważnym kryterium jest trwałość, żywotność paneli fotowoltaicznych. Te działać bez zarzutu powinny przynajmniej przez 25 lat. Po tym czasie ich wydajność spaść może do 80%. To jaką żywotnością będą cechować się panele, także w dużym stopniu zależy od fachowości firmy instalującej fotowoltaikę.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Zastanawiając się, jak dobrać panele fotowoltaiczne, poznać trzeba także ich rodzaje. Wyróżnić można trzy typy paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich są panele monokrystaliczne. Cechuje je najwyższa wydajność. Oznacza to także, że są to panele najdroższe. Im wyższa jest siła promieniowania słonecznego, tym większa jest wydajność paneli. Jednak przy spadku temperatury ich moc obniża się. Drugim rodzajem paneli są panele polikrystaliczne. Produkowane są z niejednolitych kryształów krzemu polikrystalicznego. Zaletą paneli polikrystalicznych jest to, iż potrafią uzyskiwać sporą moc w mało nasłonecznionych miejscach. Dodatkowo panele te cechuje duża odporność na czynniki zewnętrzne. Trzeci rodzaj stanowią panele amorficzne. Ich zaletą jest to, iż można je łatwo montować za zróżnicowanych powierzchniach. Dodatkowo panele amorficzne odporne są na działanie wysokiej temperatury. Panele amorficzne bardzo dobrze sprawdzają się także w miejscach mało nasłonecznionych.

Działanie paneli fotowoltaicznych - na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, jakie panele fotowoltaiczne się wybierze, zawsze istnieją zagrożenia, które wpłynąć mogą na ich mniejszą wydajność. Jednym z nich jest ich niewłaściwa instalacja. Dlatego tak ważny jest, o czym już wspomniano, wybór odpowiedniej firmy fotowoltaicznej. Bardzo ważne jest również, aby systematycznie sprawdzać stan paneli. Uważać trzeba zwłaszcza na to, aby ich powierzchnia nie pękła. Jeśli tak się stanie, może dojść do korozji ogniw oraz przewodów elektrycznych. Sprawdzać należy także stan folii ochronnej. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, to efektem może być uszkodzenie ogniw. Folia ochronna nie powinna się także odklejać. W takim przypadku może dojść do przedostania się wilgoci. Nie można także doprowadzić do nadmiernego zabrudzenia paneli fotowoltaicznych. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia ich wydajności. Warto o tych wskazówkach pamiętać i właściwie dbać o panele. To gwarancja tego, że działać będą one prawidłowo i z odpowiednią wydajnością.