Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Projektowanie własnego ogrodu to niełatwe zadanie, szczególnie jeżeli nie ma się żadnej wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie. Dobór odpowiedniej roślinności oraz kwiatów może być bardzo trudny i warto podjąć świadomą i przemyślaną decyzję tak, aby ostateczny efekt nie był jedynie efektowny, ale również długotrwały. Nikt przecież nie chce, aby zakupione rośliny utrzymały się tylko jeden sezon. Jeżeli nie jesteś pewien w jaki sposób urządzić przestrzeń, warto zainteresować się projektowaniem ogrodów. Poznań to miasto, w którym odnajdziesz wiele firm zajmujących się takim zajęciem. Jeśli z kolei zdecydujesz się na samodzielne działanie, przedstawiamy kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy aranżacji ogrodu.

Projektowanie ogrodu ‒ wskazówki

Na samym początku koniecznym jest ustalenie pewnych faktów na temat twojego ogrodu. Bez nich każda podjęta decyzja może być błędna. Określ więc, jak dużą powierzchnię masz do dyspozycji, ile chcesz przeznaczyć na zieloną trawę, ewentualną altanę, plac zabaw oraz same rośliny. Ważne jest także określenie jakości gleby, ponieważ to pomoże w doborze mniej lub bardziej wymagających roślin. Sprawdź ułożenie budynków oraz dowiedz się jak wiele cienia pada na Twój teren zielony, będzie to miało niebagatelne znaczenie w kontekście wzrostu roślin. Dodatkowo weź pod uwagę orientację terenu, jeżeli nie jest on zupełnie płaski, a także czy obecnie znajdują się tam jakieś rośliny. Obecność krzewów, traw, a nawet drzew może znacznie ograniczyć Twoje pomysły aranżacyjne. Możesz zdecydować się na ich wycięcie, pamiętaj jednak, że wiąże się to z uzyskaniem stosownego pozwolenia. Ostatnie, ale nie mniej ważne jest pytanie: jak długo trwa zima w Twoim regionie? Stosunek długości dni zimnych do ciepłych to ważny wskaźnik, który także powinieneś wziąć pod uwagę, planując nowy ogród.

Kiedy zbierzesz już wszystkie najważniejsze informacje na temat Twojego ogrodu oraz dostępnej przestrzeni, musisz określić co finalnie powinno się w nim znaleźć. Pomysłów aranżacji jest bardzo wiele i projektanci wciąż zaskakują nowymi ideami. Jeżeli zależy Ci na altanie, oczku wodnym, ścieżkach czy placu zabaw, wypisz dokładnie swoje pomysły i określ, ile zajmą miejsca. Nie bój się zapisywać i szkicować na kartce, ponieważ wizualizacja planu pomoże Ci dopasować wszystkie elementy, tak aby ogród prezentował się bardzo okazale. Warto jednak wykonać taki szkic z kilku perspektyw. Sprawdź jak Twój plan będzie wyglądał z drzwi wyjściowych do ogrodu, jak od strony furtki, z piętra domu, a także innych miejsc, które są punktami orientacyjnymi. Może się okazać, że pierwotny pomysł okaże się zupełnie niefunkcjonalny. Zanim zdecydujesz się na finalne wykonanie, prześledź więc dokładnie ułożenie wszystkich elementów.

Projektowanie ogrodu ‒ Poznań

Najtrudniejszym etapem projektowania ogrodu jest niewątpliwie dobór roślinności. Muszą być one dostosowane do warunków, które jesteśmy im w stanie zapewnić, w innym wypadku mogą nie kwitnąć lub szybko umierać. Pamiętaj, że sadzenie i pielęgnowanie kwiatów to wymagające i czasochłonne zajęcie. Wybierz więc takie gatunki oraz taką ilość, pozwalającą Ci w odpowiednim stopniu się nimi zająć. Piękny ogród to marzenie każdej osoby, warto jednak znać swoje możliwości i nie przesadzać z ich zakupem. Atrakcyjny teren zielony można uzyskać na wiele sposobów. Lepiej mieć mniejszą liczbę kwiatów, ale zadbać o ich piękny i efektowny wygląd. Weź także pod uwagę przyszły kształt ogrodu i jak zmieniać się może ogród wraz z rozrostem poszczególnych drzew i krzewów.

Samodzielna aranżacja zielonego terenu nie jest prosta, ale jak najbardziej możliwa. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie odpowiednio z aspektem: projektowanie ogrodów Poznań, warto wybrać usługi profesjonalistów. Firma zielone‒studio.pl to zespół doświadczonych specjalistów, którzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu projektowania terenów zielonych. Z ich pomocą na pewno uda Ci się zaprojektować wyjątkowy oraz funkcjonalny ogród swoich marzeń.