Jak dobrać listwy przysufitowe?

Wiele osób poszukuje oryginalnego, ciekawego rozwiązania, które urozmaici w sposób estetyczny wnętrze pokoju. Jednym z pomieszczeń, które w szczególności podlega pracom wykończeniowym mającym na celu podniesienie walorów wizualnych, jest salon. Wszystko dlatego, że jest to przestrzeń wspólna i stanowiąca miejsce spotkań. Dlatego odpowiednio udekorowany salon pełni funkcję reprezentacyjną, a dla domowników także rekreacyjną. Jednym z podstawowych, subtelnych elementów ozdobnych są listwy przypodłogowe. W przypadku paneli lub parkietu stają się one niezbędne z uwagi na technologię układania podłogi. Obok funkcji estetycznej, pełnią także praktyczną – zakrywają szczelinę dylatacyjną. Jednak, obok tego rodzaju elementów, coraz popularniejsza staje się sztukateria, którą umieszcza się na ścianach. To dodatkowy element w pomieszczeniu i świetny sposób na to, by nadać mu oryginalny wygląd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie listew przysufitowych.

Listwy przysufitowe – dlaczego warto?

Przede wszystkim to atrakcyjny cenowo produkt, który w łatwy sposób pozwoli udekorować pomieszczenie. Z uwagi na jego popularność na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych wielkościach, a nawet kształtach, co pozwala na lepszy dobór konkretnego rozwiązania do danego pomieszczenia. Listwy przysufitowe wykonuje się z różnych materiałów, a wiele z nich może być malowana. Oznacza to, że nie zawsze trzeba stosować standardowe, białe listwy. Można również je upiększyć według własnego pomysłu. Chociaż to właśnie białe są chyba najbardziej charakterystyczne dla wielu wnętrz.

Kiedy listwy przysufitowe stają się niezbędne?

We współczesnym budownictwie coraz rzadziej mówi się o praktycznych aspektach tych elementów wykończeniowych, a coraz częściej o ich zaletach estetycznych. W starszych budynkach, gdzie na ścianach znajdowała się boazeria, listwy stanowiły element wykończeniowy, który pełnił funkcję podobną do tej, jaką pełnią listwy przypodłogowe obecnie. Współczesnie jednak boazeria jest rzadko spotykana w nowoczesnym budownictwie. Częściej wykorzystuje się innego rodzaju materiały, w tym tynki dekoracyjne, czy po prostu maluje ścianę na konkretny kolor.

Jednak, jeśli ktoś mieszka w kilkunastoletnim domu lub mieszkaniu, gdzie widać krzywizny na linii pomiędzy sufitem a ścianą, a gruntowny remont wykracza poza możliwości budżetowe, listwy przysufitowe mogą pomóc zakamuflować ten problem. W tym przypadku bardzo ważny będzie ich odpowiedni wybór. Trzeba pamiętać, że wiele modeli montuje się bezpośrednio w kącie pomiędzy sufitem a ścianą, dlatego krzywizny wpłyną na to, że listwa będzie się wyginać. Lepiej wybrać rozwiązanie, które mocuje się do ściany i sufitu. Są to często półokrągłe, większych rozmiarów elementy. W ten sposób można zapewnić pomieszczeniu elegancki wygląd niskim kosztem.

Wybór listew przysufitowych do wnętrza – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć ogólnych charakter pomieszczeń. Chodzi o ich wystrój i kolorystykę. Aby uzyskać naprawdę estetyczny wygląd, poszczególne elementy powinny się ze sobą komponować. W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w pomieszczeniu, gdzie będą znajdować się listwy przysufitowe, są też przypodłogowe. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto zdecydować się na standardowe, białe listwy. Wszystko dlatego, że niezależnie od koloru listew przypodłogowych, biel jest kolorem uniwersalnym. Dodatkowo, jeśli te przypodłogowe są w kolorze drzwi lub paneli, lepiej unikać kolejnego koloru w pomieszczeniu.

Trzeba mieć na uwadze ogólny design pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, minimalistyczne, z elementami stalowymi, drewnianymi, czy kamiennymi, tym tropem należy podążać podczas wyboru listew. One również powinny być proste, pozbawione dużej liczby zdobień. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się przede wszystkim elementy pozbawione zaokrągleń.

Z kolei listwy ozdobne przy suficie mogą być wykorzystane w pomieszczeniach bardziej klasycznych, tam gdzie występuje spora ilość drewna, a nawet tapeta. Trzeba pamiętać jednak, że w przyszłości, jeśli ktoś zechce zmienić tapetę, może zajść potrzeba także demontażu listew.