Jak działają biokominki?

Biokominki z każdym miesiącem stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, gdyż rozwiązanie to jest proste w obsłudze, a przede wszystkim nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego kominka, zwłaszcza dla osób mieszkających w niewielkich mieszkaniach. Jak działają biokominki? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym jest biokominek?

Jeszcze do niedawna kominek był luksusem, na który mogły pozwolić sobie wyłącznie osoby posiadające domy jednorodzinne. Obecnie, nawet mieszkając w bloku, możemy zdecydować się na biokominek. Jest nowoczesna forma kominka opalanego płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Znajdziemy kilka ich rodzajów, m.in wolnostojące, czyli takie, które możemy umieścić w dowolnym miejscu w naszym mieszkaniu. Dostępne są także modele nadające się do zamontowania w ścianie, czyli naścienne. Istnieją również biokominki w formie mebli – posiadają one miejsce na palenisko, ale mogą też pełnić funkcję np. stołu.

Ten innowacyjny rodzaj kominka nadaje się do pomieszczeń, w których zastosowano tradycyjny system wentylacyjny. Nie można go zatem instalować w miejscach całkowicie szczelnych. Osoby decydujące się na biokominek nie mają obowiązku podłączenia go do komina spalinowego.

Biokominki – jak działają?

Jeżeli zastanawiasz się, czy biokominek daje ciepło, mamy dobrą wiadomość! Otóż potrafi podnieść temperaturę pomieszczenia nawet o 3 stopnie. Nie może on jednak stanowić jedynego źródła ogrzewania całego domu.

Rozpalanie biokominka nie jest trudnym zadaniem. Jedyne, co należy wykonać, to napełnienie zbiornika specjalnym biopaliwem, a następnie zapalenie płomienia za pomocą zapalniczki lub długiej zapałki. Należy pamiętać, że jeśli podczas napełniania zbiornika paliwo się rozleje, trzeba dokładnie je usunąć i to zanim przystąpi się do podpalania. Ważna jest także odpowiednia ilość paliwa – nie można go przelać. Pojemniki zawierają specjalne oznaczenia pokazujące jego maksymalny poziom (ok. 2/3 pojemności).

Najważniejszym elementem biokominka jest pojemnik na biopaliwo znajdujący się w palenisku. Znajdziemy w nim chłonny wkład, który umieszczony jest w biowkładce zapewniającej bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre z modeli posiadają dodatkową komorę zapobiegającą wylewaniu się paliwa. Ważna jest również obudowa odporna na działanie wysokich temperatur. Zawiera się w niej także szklana osłona chroniąca otoczenie przed kontaktem z ogniem. Część modeli zawiera kamienie ceramiczne i polana. To właśnie one, za sprawą swoich właściwości, sprawiają, że ciepło wokół kominka może utrzymywać się naprawdę długo.

Biokominek a bezpieczeństwo

Zapewne każdy, kto planuje zakup biokominka, zastanawia się nad bezpieczeństwem jego użytkowania. Jak się okazuje, jest on w pełni bezpieczny – pod warunkiem, że korzysta się z niego w prawidłowy sposób i stosuje się do zasad bezpieczeństwa. Jak już wspomnieliśmy, rozpalenie ognia nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak istotne jest umiejętne wlanie biopaliwa. Rozlana substancja, która nie zostanie szybko usunięta, może być przyczyną pożaru. Warto mieć także na uwadze, by nie dolewać paliwa wtedy, kiedy urządzenie pracuje i jest rozgrzane.

Pozostałe zalety biokominków

Już sama nazwa wskazuje na ekologiczne walory tego rozwiązania. Biokominek nie emituje dymu ani nieprzyjemnego zapachu. Na uwagę zasługuje również fakt, że podczas spalania nie powstaje popiół, a co za tym idzie – nie musimy tracić czasu na sprzątanie go.

Wielu użytkowników tego rozwiązania ceni sobie fakt, że biokominek można umieścić w miejscu, w którym instalacja tradycyjnego kominka byłaby niemożliwa – ze względu na brak konieczności podłączania go do instalacji kominowej. Duży wybór rodzajów kominka sprawia, że mamy możliwość dopasowania go do konkretnego pomieszczenia. Może stanowić ciekawy element aranżacji, który wprowadzi do pomieszczenia wyjątkowy klimat pełn ciepła. Decydując się na wersję mobilną urządzenia, możemy umilić sobie wieczory na balkonie czy tarasie.