Jak czyścić meble drewniane?

Aby drewniane meble wyglądały pięknie nawet po latach codziennego użytkowania, należy obchodzić się z nimi ostrożnie, czyścić je i odpowiednio pielęgnować. Oprócz regularnego odkurzania i wycierania na wilgotno, meble drewniane powinny być poddawane podstawowej pielęgnacji przynajmniej raz w roku. Silniejsze zabrudzenia i zarysowania należy starannie usunąć ze wszystkich powierzchni mebli tak szybko, jak to możliwe. Podczas czyszczenia i pielęgnacji mebli z litego drewna należy zwrócić szczególną uwagę na różne powierzchnie, ponieważ meble drewniane mogą być lakierowane, olejowane lub nawet woskowane i dlatego muszą być traktowane w różny sposób. Podstawą jest regularne odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu za pomocą ściereczki do kurzu, najlepiej z mikrofibry. Meble, które są mocniej zabrudzone, należy przecierać miękką, wilgotną szmatką. W przeciwieństwie do lakierowanych mebli drewnianych, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji poza czyszczeniem, meble ługowane, olejowane, a także woskowane potrzebują specjalnych środków pielęgnacyjnych koniecznych do ich pielęgnacji.

Na co zwrócić uwagę w przypadku różnych powierzchni mebli?

Nowoczesne meble drewniane są poddawane różnym procesom obróbki wstępnej jeszcze przed właściwymi procesami produkcyjnymi, przez co nabierają one różnych właściwości. Dlatego też czyszczenie i pielęgnacja mebli z litego drewna muszą być dostosowane do danej powierzchni. Aby uniknąć zadrapań, wgnieceń, zabrudzeń lub śladów nacisku na wszystkich drewnianych powierzchniach należy zawsze podkładać pod wszystkie przedmioty takie jak telewizory, radia, lampy itp. podkładki z rafii lub filcu. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak pozbyć się brudu, brzydkich plam, zadrapań lub wgnieceń w meblach z litego drewna i jak o nie dbać!

Meble lakierowane

Meble drewniane z lakierowanym wykończeniem są zazwyczaj najtrwalsze, a także najłatwiejsze do czyszczenia. Regularne odkurzanie podczas cotygodniowego sprzątania domu jest zazwyczaj wystarczające, aby utrzymać dany mebel w dobrym stanie. Lepiej nie używać past do mebli i sprayów czyszczących, ponieważ środki te mogą zaatakować lakier. Jeśli lakierowany mebel został porysowany mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, można go zabezpieczyć za pomocą sztyftu do retuszu z marketu budowlanego lub warsztatu stolarskiego.

Zaolejone lub wyługowane meble

Olejowane lub wyługowane powierzchnie mebli należy również regularnie odkurzać, od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Jeśli czysta woda nie wystarcza, należy zanurzyć ściereczkę w wodzie z mydłem i dobrze wycisnąć. Usuwanie silnych zabrudzeń z olejowanych lub ługowanych powierzchni drewnianych jest jednak nieco trudniejsze. Należy sięgnąć po drobnoziarnisty papier ścierny i ostrożnie pocierać nim zabrudzone miejsce. Następnie oczyść powierzchnie specjalnym środkiem, po czym natrzeć ją olejem parafinowym lub olejem z żywicy naturalnej, co prawidłowo zabezpieczy i uszczelni drewno. Meble, które są narażone na duże zużycie, takie jak stół w jadalni, powinny być również ponownie olejowane. Wystarczy natrzeć mebel naturalnymi olejami żywicznymi lub parafinowymi, pozwolić olejowi wsiąknąć przez około pięć minut, a następnie wypolerować całość niestrzępiącą się miękką ściereczką.

Woskowane meble z litego drewna

Producenci mebli często korzystają z tego rodzaju drewna. Dlaczego? Nowoczesne meble drewniane z woskowanego materiału wyglądają bardzo schludnie i elegancko, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Oprócz odkurzania i wycierania na wilgotno, woskowaną powierzchnię należy raz lub dwa razy do roku przetrzeć emulsją pielęgnacyjną z wosku pszczelego.

Środki ostrożności

Właściwe czyszczenie i pielęgnacja, delikatne obchodzenie się z meblami i odpowiednie środki ostrożności mogą zapobiec uszkodzeniom i zadrapaniom drewnianych mebli. Do czyszczenia mebli drewnianych nie należy używać chemicznych środków czyszczących, tych o uniwersalnym działaniu ani płynu do mycia naczyń. Grubo porowatych gatunków drewna takich jak jesion lub dąb w miarę możliwości nie powinno się wycierać na mokro. Pamiętaj poza tym, by zawsze czyścić i pielęgnować meble zgodnie z kierunkiem usłojenia.