Jaki młynek do kawy kupić?

Kawa to napój, który towarzyszy prawie wszystkim niemalże każdego poranka. Każdy ma swoją ulubioną - klasyczna czarna, latte, cappuccino i wiele innych, ale to, jakiej kawy użyjemy do stworzenia gorącej rozkoszy, ma ogromne znaczenie. Ziarna świeżo zmielonej kawy potrafią nadać jej niesamowicie intensywny smak oraz aromat, dzięki czemu jest to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Młynki do kawy przychodzą tutaj z pomocą!

Młynek do kawy - jaki wybrać?

Decyzja o zakupie młynka do kawy jest bardzo prosta, ponieważ dzięki niemu możemy całkowicie odmienić jakość wypijanego rankiem napoju. Trudności jednak sprawia wybranie tego idealnego, który zachwyca przede wszystkim funkcjonalnością, wygodą użytkowania, ale również walorami estetycznymi. Po pierwsze, musimy się zastanowić, w jaki sposób nasz młynek ma rozdrabniać ziarna kawy. Młynki do kawy dzielą się przede wszystkim na ostrzowe oraz żarnowe. Jaki młynek do kawy będzie najlepszy?

Młynki ostrzowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na mechanizmie rozcinania ziaren za pomocą ostrzy. Ich działanie przypomina to, jak działa klasyczny blender. Ziarenka kawy są cięte na różne kawałki i dzięki temu rozdrabniane, jednak warto wspomnieć, iż kawałki nie będą pocięte w taki sam sposób. Przez nierównomierną strukturę, część ziaren zaparzy się szybciej i dokładniej, a inne mogą nie zostać zaparzone wcale. W takim wypadku możemy uzyskać płaski smak kawy oraz wodnistą konsystencję. Plusem młynków ostrzowych jest ich atrakcyjna cena oraz bardzo duża dostępność.

Młynki żarnowe działają z kolei jak moździerz - miażdzą ziarna kawy. Dzięki temu procesowi uzyskujemy bardziej gładką oraz regularną strukturę po zmieleniu kawy - to przekłada się na bardzo intensywny smak, tego rodzaju młynki wyciągają z kawy, to co najlepsze. Wysoka jakość przekłada się również na wyższą cenę, młynki żarnowe najczęściej stanowią droższą inwestycję niż ostrzowe.

Jaki młynek do kawy kupić - ręczny, czy może elektryczny?

Młynek ręczny to duża wygoda, oszczędność pieniędzy i energii elektrycznej. Tego rodzaju młynki są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, bez problemu możemy zabrać je w podróż, aby kawa wszędzie smakowała tak samo dobrze, jak w domu. Bardzo dużym plusem młynków ręcznych jest fakt, iż podczas samodzielnego, powolnego mielenia nie wytwarza się ciepło, które powoduje, że kawa traci swój pełny aromat oraz smak. Należy jednak pamiętać, iż ręczne mielenie kawy jest procesem czasochłonnym, wymagającym dokładności oraz cierpliwości, choć dla części osób jest to niesamowicie odprężające i wyciszające zajęcie.

Młynek elektryczny to duże udogodnienie dla osób zabieganych, którym wiecznie brakuje na wszystko czasu. Kawa w młynku elektrycznym jest mielona bardzo szybko oraz dokładnie. Jeśli chcemy uniknąć zbyt dużego nagrzewania kawy, warto postawić na młynki elektryczne wolnoobrotowe, dzięki czemu utracimy mniej na intensywności. Rozmiar ma tutaj duże znaczenie, możemy znaleźć zarówno niewielkie młynki elektryczne, jak i takie, które przypominają ekspresy do kawy.

Wybór między młynkiem elektrycznym a ręcznym powinien również zależeć od tego, w jaki sposób parzymy kawę. Młynki elektryczne to bardzo uniwersalne rozwiązanie, ponieważ możemy ich użyć do każdego sposobu przygotowywania kawy, młynki ręczne nie sprawdzą się przykładowo w przypadku, gdy korzystamy z ekspresu kolbowego, który wymaga bardzo wysokiej precyzji mielenia.

Jak wybrać młynek do kawy, aby być zadowolonym?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie są nasze możliwości finansowe. Dodatkowo warto pomyśleć, ile kaw dziennie będziemy przygotowywać, w jaki sposób parzymy kawę oraz ile czasu mamy na zmielenie ziaren. Na stronie swiezopalona.pl znajdziemy ogromny wybór młynków do kawy - duże, małe, tańsze, droższe, o wyglądzie vintage, czy też nowoczesnym. Dodatkowo możemy tam również zapoznać się z opiniami klientów oraz szczegółowym opisem młynków. Każdy znajdzie młynek do kawy, jaki mu się marzy, jeśli tylko precyzyjnie określi swoje potrzeby.