biznesmen

Doradca finansowy a ekspert finansowy - różnice

Nie każdy wydatek można sfinansować za pomocą gotówki. W niektórych przypadkach niezbędna będzie pomoc banku lub innej instytucji, która udzieli nam kredytu. Na rynku funkcjonuje wiele takich miejsc, w których można postarać się o udzielenie tego typu świadczeń finansowych. Ze względu na to, że wybór jest jednak tak duży, wiele osób może mieć spore problemy z wybraniem tej najbardziej odpowiedniej dla siebie oferty.

Co zrobić, aby wziąć najkorzystniejszy dla siebie kredyt? Należy zgłosić się po pomoc do profesjonalistów. Można spotkać się w zasadzie z dwoma rodzajami specjalistów, na których można polegać. Chodzi oczywiście o doradców finansowych i ekspertów finansowych. Czym różnią się te stanowiska i jaki ma to wpływ na uzyskanie kredytu? Odpowiedź znajduje się w poniższym wpisie.

Co robi doradca finansowy?

Zanim przedstawimy główne różnice między dwoma wymienionymi rodzajami specjalistów i wskażemy, który z nich jest lepszy - doradca finansowy czy ekspert finansowy, warto najpierw dowiedzieć się nieco więcej na temat każdego z nich. Zaczniemy więc od doradców finansowych.

Obecnie funkcjonują dwie definicje doradcy finansowego. Pierwsza jest zgodna z dyrektywą UE, która dotyczy pośrednictwa finansowego i brzmi następująco: doradca finansowy to zawód, który wykonują niezależni i niezwiązani z żadną konkretną instytucją finansową profesjonaliści. Do głównych zadań doradcy finansowego w myśl tej konkretnej definicji należy wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia do przekazania klientowi merytorycznych informacji dotyczących bezpiecznego zarządzania oraz ochrony majątku.

Wspomniana druga definicja doradcy finansowego pochodzi natomiast z Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych. Zgodnie z jej brzmieniem doradca finansowy jest specjalistą, wszechstronnie wykształconym, którego zadaniem jest podejmowanie odpowiednich działań mających na celu ochronę majątku klienta oraz zapewnienie mu płynności finansowej poprzez analizę jego potrzeb, a następnie dopasowanie do nich odpowiednich produktów finansowych.

Ekspert finansowy - co robi?

Eksperci finansowi - podobnie jak doradcy, posiadają olbrzymią wiedzę na temat różnego rodzaju produktów finansowych i wykorzystują ją, aby pomóc swoim klientom w wyborze najbardziej dopasowanego do ich potrzeb rozwiązania. Podczas rozmowy ekspert przybliży wszelkie obecnie obowiązujące normy udzielania kredytów i innych świadczeń finansowych, a także przedstawi warunki ich uzyskania. Podobnie jak doradca jest on wszechstronnym specjalistom i posiada bogatą wiedzę na temat prawa bankowego. Dzięki jego pomocy osoby, które nie znają się za bardzo na produktach finansowych, bankowych, kredytach i ich zasadach, zyskują możliwość starania się o najbardziej dopasowane do swoich potrzeb rozwiązania.

Doradca finansowy a ekspert finansowy - podobieństwa i różnice

Trzeba pamiętać, że zarówno kompetencje doradcy finansowego, jak i eksperta finansowego są znacznie szersze od tych, które ma w zanadrzu m.in. doradca kredytowy. Ten ostatni bowiem posiada wiedzę dotycząca najciekawszych i najkorzystniejszych ofert kredytowych z różnych instytucji i banków, natomiast doradcy finansowi i eksperci są profesjonalistami posiadającymi dużo większą wiedzę, m.in. z zakresu prawa bankowego i różnych sposobów ochrony majątku. Jest to jednocześnie jedno z podobieństw między tymi dwoma stanowiskami.

Główną różnicą między ekspertem finansowym a doradcą kredytowym w Katowicach i każdym innym miejscu naszego kraju jest to, że ten pierwszy pracuje w imieniu banków, których usługi poleca swoim klientom. Otrzymuje on zapłatę od instytucji, w której udzielony zostanie kredyt dla klienta, dzięki czemu jego usługi są całkowicie darmowe. Doradca finansowy jest natomiast podmiotem całkowicie niezależnym, co oznacza, że nie otrzymuje żadnej zapłaty za polecenie czy sfinalizowaną transakcję z banku, w związku z czym za jego porady trzeba będzie zapłacić. Warto się jednak na nie zdecydować, gdyż dzięki ich pomocy można bardzo dużo zyskać.