Wyprawka szkolna - o czym nie zapomnieć?

Kompletując coroczny zestaw szkolny, niejeden rodzic zapomina o ważnych elementach, będących podstawą zaopatrzenia każdego ucznia. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i o czym pamiętać robiąc listę szkolnej wyprawki? Z pomocą poniższego materiału perfekcyjnie przygotujesz uczniowski ekwipunek.

Konkretna lista szkolnej wyprawki

Przygotowując wyprawkę szkolną, należy wziąć pod uwagę wszelkie niezbędne materiały, które przydadzą się dziecku w następującym roku szkolny. Z reguły szkoła kilka dni wcześniej przed rozpoczęciem roku szkolnego udostępnia listę najpotrzebniejszych artykułów, jednak w jego trakcie, nierzadko okazuje się, że trzeba ubezpieczyć się w kolejne, równie ważne akcesoria. By ułatwić Ci dokonanie szybkich i podstawowych zakupów elementów rynsztunku uczniowskiego, poniżej została przygotowana lista szkolnej wyprawki.

Podstawowe artykuły papiernicze, piśmiennicze, czyli kredki, zeszyty, długopisy

Podstawową kategorią szkolnych zakupów są zeszyty, długopisy i pióra. Ilość zeszytów uzależniona jest od ilości przedmiotów, na jakie uczęszczać będzie dziecko. Jeśli zamiast tradycyjnych narzędzi piszących kupujesz pióro, wówczas najlepiej jest rozważyć opcję wyposażenia się w jego dwa egzemplarze - jak wiadomo, życie uczniowskie bywa dość przewrotne i spontaniczne, co może skutkować niespodziewanym zepsuciem się tego akcesoria. Druga sztuka ów przyrządu do pisania, w takich przypadkach może często okazać się zbawienna. W przygotowaniu szkolnej wyprawki nie należy zapomnieć również o:

 • zapasie naboi do pióra,
 • kupnie kolorowych kredek,
 • brokatowych pisakach dla tych młodszych dzieci,
 • neonowych mazakach pełniących funkcję zakreślaczy ważnych tematów,
 • strugaczce,
 • gumce,
 • ołówkach,
 • ekierkach, linijkach, cyrklach.

Kupując akcesoria piśmiennicze, istotnym jest zaopatrzenie się w piórnik bez wyposażenia, który pomieści wszystkie kredki, gumki, pióra i długopisy. Najczęściej wybieranym i pojemnym etui na te elementy jest trzykomorowy piórnik bez wyposażenia - jegoprzegrody pomieszczą zarówno mniejsze linijki, ekierki, jak i plany lekcji, temperówki, pióra i zestawy kredek czy mazaków. Na rynku tego rodzaju piórniki szkolne wizualnie dostosowane są dla obu płci - dzięki ich kolorystyce czy wzorom bez problemu znajdziesz piórnik trzykomorowy bez wyposażenia dla dziewczynek i dla chłopców.

Artykuły do prac plastycznych

Jednymi z częstszych elementów wyposażenia wyprawki szkolnej są materiały, które sprawdzą się na lekcjach plastyki czy sztuki. To właśnie o nie nauczyciele najczęściej proszą uczniów w roku szkolnym - zatem, by uniknąć niepotrzebnego stresu i nie szukać na szybko potrzebnych materiałów, warto uzbroić się w owe akcesoria dużo wcześniej, właśnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Taki akcesoriami będą:

 • 2 bloki techniczne,
 • 2 bloki rysunkowe,
 • papier kolorowy twardy i miękki,
 • klej,
 • nożyczki,
 • plastelina,
 • farbki i pędzle do nich.

Jeśli Twoje dziecko uczęszczać będzie do szkoły o profilu plastycznym, podczas zakupów kompletu artystycznego, musisz zwrócić uwagę na ołówki różnej grubości i twardości oraz bloki dobrej jakości - o konkretnych parametrach z pewnością poinstruuje Cię dyrekcja lub nauczyciel.

Inne akcesoria dla ucznia

Podczas zakupów online lub w sklepie, dobrze byś rozejrzał się za innymi elementami, które mogą przydać się nie tylko w szkole, ale i w domu. Niektóre z nich stanowczo ułatwią i usprawnią naukę, i pracę. Poszukaj odpowiedniej lampki do biurka, podkładki na nie, globusa i samoprzylepnych karteczek ułatwiających zapamiętywanie trudnych słówek. Warto również zainwestować w okładki na zeszyty i podręczniki czy ćwiczeniówki - dzięki nim bruliony i książki nie będą narażone na odginanie stron czy zarysowania.